ZOO Bojnice chová orangutany nielen kvôli návštevníkom, ale aj preto, aby zachránila tento živočíšny druh. Záhrada je súčasťou Európskej asociácie zoologických záhrad a práve tá odporučila, aby bol do Bojníc k samici Nange privezený Jago. Na párenie je vhodný po genetickej stránke, osvedčil sa už ako chovný samec, keď splodil dvoch synov. Má 26 rokov, narodil sa v Londýne. Ako štvorročného ho previezli do ZOO v Holandsku, neskôr do Maďarska. Odtiaľ prišiel do Bojníc.
Jeho nádejná partnerka Nanga žije v našej zoo od roku 2002, keď bol otvorený nový pavilón opíc. Má o polovicu menej rokov ako Jago – trinásť.
Zabudnúť však nemôžeme ani na Moma, ktorý bol dlhý čas spoločníkom Nangy v Bojniciach. Nie je to chovný samec, je hybridný a nikdy nebude mať potomstvo.
Spájanie tejto trojice bolo podľa kurátorky primátov v ZOO Bojnice Zuzany Mihálovovej veľmi opatrné. „Nevedeli sme, ako zareaguje Momo. Nemá vyvinuté sekundárne pohlavné znaky ani hormóny samca. Postupovali sme pomaličky. Najskôr sa kontaktovali len cez mreže. Videli sa, cítili, mohli sa dotýkať. Využíval to hlavne Momo. Chodil k okienku a dával Jagovi rôzne darčeky, drobnosti. Je totiž veľmi hravý, zostal akýmsi veľkým dieťaťom, ktoré by sa rado hralo. Zabával sa aj s Nangou, no tá je menšia, nemohla mu byť pri hrách rovnocennou partnerkou. Keď zbadal Jaga, videl v ňom kamaráta, s ktorým sa bude zabávať. Darčekmi sa ho snažil získať. A podarilo sa mu to. Keď sme ich spojili, tak sa vrelo zvítali, hneď sa objali. Momo sa chcel hrať, ale Jago páriť. Prečo, nevieme presne. Možno videl v Momovi veľkú vyvinutú samicu. Alebo chcel dať najavo, svoju dominantnosť. V prírode je bežné, že silné zviera takýmto rituálnym párením dá najavo, kto je v danom teritóriu pánom. A je jedno, aké to je pohlavie. Medzi Jagom a Momom teda došlo k páreniu, no potom sa už spolu len hrali.“
Ošetrovatelia si ešte viac všímali správanie Nangy voči Jagovi. Orangutania samica má komplikovanú povahu. Je rada, keď môže byť sama, nevadí jej, že nie je stredobodom pozornosti. „Z diaľky Jaga pozorovala, bolo zjavné, že je ním fascinovaná. Keď sa silný samec hral s Momom, tak sa zozadu dotýkala jeho veľkých lalokov na tvári. Neskôr ho očuchávala a hladila po chrbte. Postupne sa ho prestala báť. Sadla si k nemu. Obzerala si jeho tvár, chytala ho,“ priblížila správanie Nangy Z. Mihálovová.
Trojica orangutanov žije teraz spolu. Pokiaľ bude mať Nanga ruju, teda menštruačný cyklus, ktorý je rovnaký ako u človeka, Momo bude od dvojice oddelený. Mohlo by mu vadiť, že sa Jago venuje Nange a nie jemu, začne ho vyrušovať a vyústiť to môže aj do fyzického napadnutia. Tomu chcú ošetrovatelia predísť. Náznaky párenia u Nangy a Jaga sa už objavujú. Zdá sa, že obaja oň majú záujem. Podstatné však je, aby pohlavný kontakt chcela Nanga. Či sa ju podarí Jagovi oplodniť, je stále otázne. „Nevieme, či Nanga správne ovuluje. Budeme sa snažiť, aby každú ruju boli spolu. Nádej, že raz bude mať mladé, teda je,“ zdôraznila Z. Mihálovová. Prípadné potomstvo by pre Moma znamenalo sťahovanie z Bojníc a to nielen z priestorových dôvodov. Jago je samec, nemuselo by sa mu niekedy páčiť jeho správanie a mohlo by dôjsť ku kolízii.
Zatiaľ však všetci sústreďujú pozornosť na páriaci sa párik a veria, že Nanga a Jago sa raz budú starať o svoje potomstvo.