prievidza. „Keď som sa vrátila domov, na balkóne som našla tri vajcia, ku ktorým neskôr pribudli ďalšie tri. Netušila som, kde sa tam mohli vziať, kontaktovala som preto ornitológa,“ spomína Emília Paulíková. Odborník sa k nej prišiel pozrieť a zistil, že ide o vajcia sokola myšiara, ktorý je zákonom chránený. Emília si preto musela vajcia na balkóne nechať a keď sa z nich vyliahli sokolíky, potešila sa. „Sú roztomilé a robia mi spoločnosť. Dokonca aj ich matka si na mňa zvykla, nebojí sa ma a neodletí, keď k nej prídem na balkón,“ vysvetlila. V byte chovala len škrečky, preto sa teraz teší z nových vzácnych „domácich miláčikov“. Ako tvrdí, sokolích rodičov sa spočiatku trochu bála, no po čase zistila, že jej nechcú ublížiť. „Musím sokolíky u mňa nechať pokiaľ sa nenaučia lietať a potom sami opustia balkón. Bude mi za nimi smutno, zvykla som si na ich spoločnosť,“ dodáva Emília, ktorá verí, že sa sokoly na jej balkón vrátia aj o rok.
Podľa člena Slovenskej ornitologickej spoločnosti Vladimíra Slobodníka je celkom možné, že ak budú mať na balkón prístup, zahniezdia tam opäť. Vysvetlil, že v priebehu posledných desiatich rokov je bežné hniezdenie sokolov na balkónoch alebo pri ľudských príbytkoch. Je známy aj prípad Handlovčanky, ktorá, podobne ako Emília, má na balkóne ôsmeho poschodia sokolie hniezdo.
„V prípade pani Paulíkovej ide o najbežnejší druh malého sokola, ktorý zvyčajne hniezdi v dutých stromoch a skalách. Dutiny však z našich lesov postupne miznú, pretože stromy sú vyrubované a skaly obsadzujú horolezci. Vtáky preto hľadajú náhradné možnosti hniezdenia, v mestách si vyberajú hlavne menej navštevované balkóny vo vyšších poschodiach,“ vysvetlil ornitológ.
Podľa jeho slov sú sokoly plaché zvieratá, keď však zistia, že im človek neubližuje, osmelia sa. Snažia sa chrániť svoje mláďatá, ale nebývajú agresívne. Tým sa dá vysvetliť, že si na E. Paulíkovú zvykli a neublížia jej. V. Slobodník upozornil, že „ak sa niekomu na balkóne zahniezdi sokol, treba ho nechať tak a zavolať odborníka.“ V žiadnom prípade ich ľudia nesmú prikrmovať a v prípade, že by chceli sokolie vajcia zlikvidovať, mali by mať na pamäti, že nielen vták, ale aj jeho vajcia sú chránené a za takýto čin môžu byť trestne stíhaní.