Najväčšiu zásluhu má podľa jedného zdroja Američanka Sonora Smart Doddová, ktorú spolu s piatimi súrodencami po matkinej smrti vychoval otec Henry Jacksom Smart, vojnový veterán. Údajne bol príkladom obetavosti a starostlivosti, za čo sa mu dcéra rozhodla zasvätiť prvý deň otcov zvláštnou omšou. Tá sa konala v roku 1910 v štáte Washington, kde tento sviatok odvtedy oslavujú každú tretiu júnovú nedeľu.
Podľa iných informácií sa nápad pripomínať si otcov zrodil v svetovej organizácii Lions klub v roku 1915, niektoré pramene hovoria o prvých pokusoch začleniť oslavu otcovstva do kalendárov na začiatku 20. storočia. V USA sa svojho dňa dočkali muži v roku 1966, voľno na oslavy však dostali až v roku 1974 za vlády prezidenta Nixona.
l Sviatok otcov nie je len záležitosťou minulého storočia, prvé zmienky pochádzajú už zo stredovekých listín z územia dnešného Nemecka a Rakúska, kde sa na počesť otcov konali veľké cirkevné procesie.
l Od roku 1700 bol tento sviatok ponímaný skôr ako hold statusu rodiny, v ktorej má otec nezastupiteľnú úlohu živiteľa a ochrancu.
l V novoveku už išlo skôr o príležitosť na pánsku slávnosť kamarátov.
l Deň otcov je známy po celom svete, v rôznych krajinách sa však oslavuje v iných termínoch. Napríklad vo Fínsku tento sviatok pripadá až na druhú novembrovú nedeľu.
l U nás sme si pôvodne otcov pripomínali v deň sv. Jozefa, vplyvom západnej kultúry sa však neskôr aj na Slovensku tento zvyk presunul na tretiu júnovú nedeľu.
l Kvetmi dňa otcov sú ruže. Predovšetkým červené. Používajú sa však aj biele ruže – na uctenie pamiatky otcov, ktorí už nie sú medzi nami.
l Deň otcov je len jedným z radu jarných rodinných sviatkov. Druhá májová nedeľa patrí matkám, 1. jún deťom a 15. máj je Medzinárodným dňom rodiny.