Príčin je niekoľko. Dlhodobý stavebný uzáver, s obcou sa počítalo ako s rekreačnou oblasťou, nedostatok pracovných príležitostí, veľká vzdialenosť od priemyselných centier. Svoje urobili aj zvyšujúce sa životné náklady.
Obec však neumiera, žije svojím pravidelným rytmom. „V súčasnosti dokončujeme rekonštrukciu verejného osvetlenia. Ešte musíme vymeniť dvanásť svetelných bodov, celkom ich máme 96. Začali sme vlani a na osvetlení sme ušetrili takmer stotisíc korún. Podľa mojich prepočtov by sa nám náklady na rekonštrukciu mali do dvoch rokov vrátiť,“ prezradil starosta obce Ján Novotka.
V Čavoji sa pripravujú aj na ďalší finančne náročný projekt. Chcú zrekonštruovať miestne komunikácie. Nebude to jednoduché, merajú desať kilometrov. „Zameriame sa aj na poľné cesty, ktoré vedú na lazy Šindliarska, Dolná Biela voda, Koškárovce a Podlán. Projekty musíme mať pripravené do konca roka, vtedy by mala byť zverejnená výzva Programu obnovy dediny. Chceme sa totiž uchádzať o získanie financií, sami to z obecného rozpočtu nezvládneme. Na opravu ciest by sme potrebovali asi pätnásť miliónov korún,“ dopĺňa informácie starosta.
Najboľavejším problémom je škola a málo detí v nej. Jej chod musí obec dotovať ročne 1,4 miliónmi korún, pritom na celý rok má k dispozícii necelé štyri milióny korún. „Sme si vedomí, že školu pri súčasných pravidlách a prenesených kompetenciách, neudržíme. Spolu so škôlkarmi do nej chodí 71 detí. Keby sme mali aspoň o dvadsať žiakov viac, hneď by sa nám ľahšie dýchalo. A aj táto budova si žiada veľké investície, veď škola bola postavená v roku 1936,“ tvrdí J. Novotka. Podľa neho urobia všetko pre to, aby zostalo zachované vyučovanie na I. stupni. Už počas prázdnin začnú v Čavoji s rekonštrukciou prvého poschodia školy. „Chceme predeliť triedy. Zatiaľ tam budú kabinety, neskôr izby budúcej školy v prírode. Zrekonštruujeme aj sociálne zariadenia. Plány máme také, že na prízemí by sa vyučovalo a poschodie by slúžilo ako škola v prírode. Bola by v zriaďovateľskej pôsobnosti obce, takto by sme získali zdroje na financovanie školy. Iná cesta nie je,“ povedal starosta.
Obec so štvormiliónovým ročným rozpočtom by však toho potrebovala ďaleko viac. V kritickom stave je miestny rozhlas, J. Novotka spomenul, že „o financie na jeho rekonštrukciu sme požiadali ministerstvo financií. Zatiaľ nám neodpovedalo. Pokiaľ by sme neuspeli, pustíme sa do roboty, tak ako v prípade verejného osvetlenia, vlastnými silami.“ Nemalé investície si „pýta“ aj kultúrny dom. Chceli by ho zatepliť, vymeniť okná. V Čavoji sa zamýšľajú aj nad kanalizáciou a ďalšími aktivitami, ktorých realizácia by skvalitnila život občanov i životné prostredie v dedine.