Pár rokov fungovalo združenie trinástich obcí pod názvom Magura-Strážov. Mikroregión sa vlani pretransformoval na miestnu akčnú skupinu (MAS), názov sa však nezmenil. Väčšina dedín je totiž učupených na upätí pohoria Strážov či vrchu Magura. „K trinástim samosprávam, ktoré pôvodne tvorili mikroregión, sa k miestnej akčnej skupine pridalo ďalších sedem. Zaujímavé je, že Bojnice, Kanianku, Lazany, Čavoj, Temeš, Valaskú Belú, Kocurany, Opatovce, Kostolnú Ves, Šutovce, Dlžín, Liešťany, Nitrianske Rudno, Rudniansku Lehotu, Nevidzany a Seč dopĺňajú v našom zoskupení Horná Poruba, Košeca, Košecké Podhradie a Zliechov z okresu Ilava,“ prezradila manažérka MAS Magura-Strážov Slavomíra Harcegová.
Spolupráca týchto samospráv má smerovať k zlepšeniu kvality života ľudí na vidieku, zamedzeniu odchodu ľudí do väčších centier a v neposlednom rade spojenie má pomôcť menším obciam s nižším počtom obyvateľov. Podľa S. Harcegovej práve na ne najčastejšie štát zabúda. „Buď pre ne nemá žiadne peniaze, alebo sú tie posledné, ktorým sa z finančných balíkov niečo ujde. Dedinky s tristo občanmi nemajú takmer žiadnu šancu dostať peniaze ani z eurofondov. Preto chce naša MAS vypracovať spoločnú integrovanú stratégiu rozvoja celého územia a žiadať o dotácie na rôzne projekty.“
Magura-Strážov sa zapája aj do programu Leader, ktorý podporuje aktivity občanov, reflektuje iniciatívy smerujúce zdola nahor. „Ľuďom sa preto budeme snažiť vysvetľovať, že v rámci MAS sa môžu naplno realizovať, poukazovať na problémy a podieľať sa na ich riešení. Chceme, aby si uvedomili, že Magura-Strážov zastupuje ich záujmy. V spolupráci s obyvateľmi budeme vypracovávať analýzu celého územia, aby sme poukázali na jeho silné i slabé stránky. Postupne sa chceme stretnúť s obyvateľmi všetkých obcí, diskutovať s nimi, vysvetľovať im, že sme združenie otvorené pre každého,“ zdôraznila S. Harcegová.
Minulý týždeň sa stretli všetci členovia MAS a vytvorili šesť pracovných skupín. Zamerané sú na prírodné zaujímavosti regiónu, služby v oblasti vidiec-
keho cestovného ruchu, životné prostredie, historické a kultúrne pamiatky, tradície a staré remeslá, či voľný čas a šport. V každej z nich by podľa S. Harcegovej mohli nájsť uplatnenie obyvatelia obcí. „Musím však podotknúť, že v mnohých prípadoch sú tieto oblasti prepojené. Spomeniem napríklad životné prostredie. Ak začnú niektorí upozorňovať na čierne skládky, dokonca sa postarajú o ich odstránenie, prispejú k skrášleniu regiónu. Turisti, ktorí k nám prídu sa budú cítiť lepšie. A to je už oblasť cestovného ruchu. V ňom môžu nájsť uplatnenie i tí, ktorí sú napríklad bez práce. S našou pomocou môžu časť domu prebudovať na menší penzión, alebo si otvoriť pohostinské zariadenie, či bufet. Ďalší, ktorí ovládajú nejaké remeslo, si môžu otvoriť dielňu. Môžu vyšívať, vytvárať výrobky z dreva, hliny, pliesť košíky a turisti ich pri práci môžu pozorovať, tak, ako je to už v existujúcej sklárskej dielni vo Valaskej Belej. Iní sa môžu venovať distribúcii týchto ľudových výrobkov, predávať ich. Návštevník by sa tak mohol v našom regióne zdržať oveľa dlhšie ako len jeden deň, keď si pozrie Bojnice. Týmto som len naznačila, akým smerom sa môžu uberať aktivity ľudí v našich obciach. Možností je však oveľa viac.“
MAS Magura-Strážov chce vyvinúť maximálne úsilie v oblasti informovania, predovšetkým, aké majú ľudia možnosti na realizáciu vlastných zámerov a predstáv smerujúcich k skvalitneniu života. Aj preto má MAS Magura-Strážov svoju internetovú stránku a chce zavítať medzi obyvateľov všetkých obcí. „Občan je ten, na ktorom nám záleží,“ dodala S. Harcegová.