I keď je Ulička ľudových remesiel samostatným podujatím, predsa je vždy akýmsi prológom pre mestské dni. Do Prievidze prichádzajú pri tejto príležitosti majstri svojich remesiel zo všetkých kútov Slovenska. Nebolo to inak ani tento rok. Trenčín, Žiar nad Hronom, Turzovka, Sereď, Bratislava, Považská Bystrica a mnohé ďalšie slovenské mestá a obce mali zastúpenie v Uličke ľudových remesiel. Prišla dokonca umelkyňa z českej Karvinej, ktorá vyrába smaltované šperky. Mnohí z týchto majstrov prichádzajú do Prievidze každý rok, pretože majú radi atmosféru, ktorá tu vládne, i srdečnosť, s ktorou sú na hornej Nitre vítaní.
Aj tentoraz prijal zástupcov ľudových umelcov v obradnej sále mestského domu primátor Ján Bodnár. Vo svojom príhovore si položil otázku, či sme ako národ jedineční na kultúrnej mape sveta. „Ak sa dokážeme oprieť o svoju pôvodnú kultúru, ak budú mať pre nás zmysel nielen návraty k nej, ale aj rozvíjanie a pretavovanie do každodenného života, zostaneme jedinečnými, zostaneme Slovákmi.“ Primátor podotkol, že pôvodná kultúra u nás stále žije, no mala by sa tešiť väčšiemu záujmu hlavne mladej generácie. Pochválil krásne výrobky ľudových majstrov, ale vyzdvihol aj ich životnú filozofiu, ktorá sa viaže k ľudovému remeslu. “Je to filozofia pokory, lásky k prírode, minulosti a múdrosti predkov.“
Slávnostné chvíle prijatia v mestskom dome netradične spestrili členovia klubu Bôbarov. Pre hostí totiž pripravili typické prievidzské jedlo - bôbovú pučiavku, teda kašu z bôbov, ktoré sú pre Prievidzu charakteristické. „Prievidžanov volajú Bôbari, lebo sme v minulosti jedli veľa bôbu. Nečudo, veď je to veľmi zdravá plodina, ktorá má veľa bielkovín,“ vysvetlil predseda klubu Bôbarov Bohuslav Vaňo. Spomenul tiež, že meno Bôbari dali Prievidžanom Bojničania. Tých zas obyvatelia Prievidze volali Pľúckari. Majstri ľudových remesiel si nielen pochutili na pučiavke a oškvarkových pagáčoch, ale pre šťastie si odniesli z hornej Nitry aj zrniečka bôbu.