PRIEVIDZA. Splnomocnenec vlády Igor Barát informoval primátorov, starostov a zamestnancov samosprávy o úlohách, súvisiacich so zavedením jednotnej meny, ktoré je potrebné zrealizovať v tomto roku. Zdôraznil, že euro prinesie výhody i nevýhody, ale toho pozitívneho bude ďaleko viac ako negatívneho. „Rezervovanosť a otáľanie nie sú namieste. Všetky inštitúcie, teda i samosprávne, musia prikročiť k procesu prípravy maximálne zodpovedne. Čas sa kráti. Nemôžeme ho odrátavať od 31. decembra ale už od začiatku augusta, kedy niektoré procesy začnú platiť. Napríklad dvojaké zobrazovanie cien, výpisy z účtov, mzdy,“ povedal. Na otázku z auditória, či vláda nebude tlačiť na obchodníkov, aby spotrebitelia vo väčšej miere mohli využívať bezhotovostný platobný styk splnomocnenec odpovedal: „Vláda určite nie. Spotrebitelia musia pôsobiť na obchodníkov a to nielen sme-
rom k rozširovaniu bezhotovostnej platby, ale spotrebitelia by mali mať hlavné slovo aj pri cenovej stabilite, aby sa ceny bez objektívnych ekonomic-
kých faktorov nedvíhali. Práve spotrebiteľ by sa mal správať rozumne, porovnávať ceny a uprednostniť tie prevádzky a poskytovateľov služieb, ktorí majú férovú cenotvorbu.“
Na príklade Slovinska a Česka vysvetlil, že v krajine, kde je platné euro, nemusí byť zákonite vyššia inflácia. „V Čechách je zavedenie eura ešte v nedohľadne a predsa mali vlani mieru inflácie niekoľkonásobne vyššiu ako v Slovinsku.“
Splnomocnenec vlády SR pre zavedenie eura Igor Barát odpovedal aj na otázky. Zástupcov samosprávy zaujímalo, ako sa bude dvojaké zobrazovanie cien premietať vo všeobecne záväzných nariadeniach miest a obcí, či musia tie, ktoré prijali zastupiteľstvá pred zavedením jednotnej meny, prerábať alebo stačí riešiť situáciu doplnkom. Jasno vniesol aj do problematiky vydávania peňazí v pokladniach, keď bude ešte možnosť zaplatiť korunami, ale výdavok bude musieť byť už v eurách. Svojimi fundovanými odpoveďami vniesol jasno do mnohých oblastí, na ktorú samospráva nepoznala jednoznačnú odpoveď.