Postavili máj, potok vyzdobili mlynčekmi a zjedli fučku

l SYMBOLOV JARI JE VIACERO. Patrí k ním aj máj - vysoký, stuhami ozdobený strom. Kedysi ho stavali mládenci v noci dievčatám priamo pri ich domoch. Táto tradícia sa pomaly vytratila, no stále každú obec či mesto zdobí aspoň jeden máj. Vo Vyšehradnom

Vyšehradné sa po rokoch prebralo k životu
Vyšehradné nie je samostatnou obcou, ale patrí pod Nitrianske Pravno. Obklopuje ho krásna príroda, a tak okrem domácich obyvateľov je obľúbené aj medzi chatármi a chalupármi. Patrí k nim aj Anastázia Kubová z Prievidze. Vo Vyšehradnom má chalupu už viac ako tridsať rokov a táto časť regiónu je pre ňu druhým domovom. „Moje deti vo Vyšehradnom vyrástli. Mám tu veľa dobrých priateľov, obľúbila som si tunajších ľudí.“ A. Kubová dlhé roky pracovala v oblasti kultúry, nečudo, že bola jednou z iniciátoriek vzniku občianskeho združenia Vyšehrad, ktoré sa pod vedením svojho predsedu Rastislava Haronika snaží o zachovávanie tradícií, o oživenie kultúrneho a spoločenského života vo Vyšehradnom.
Združenie dostalo pred časom do užívania aj miestny kultúrny dom. Starosta Nitrianskeho Pravna Jozef Balčirák s odstupom času hodnotí „odovzdanie budovy kultúrneho domu občianskemu združeniu Vyšehrad ako správny krok. Obec má v správe tri kultúrne domy a nedá sa všetkým venovať dostatočná pozornosť. Som rád, že vo Vyšehradnom kultúrny dom nebude chátrať, naopak, začne prekvitať. Dôležitejšie však je, že život vo Vyšehradnom sa prebudil. Kultúrne akcie, ktoré sú hojne navštevované, sú toho dôkazom.“ Starosta s úsmevom podotkol, že snáď aj v samotnom Nitrianskom Pravne príde na stavanie mája aspoň toľko ľudí ako vo Vyšehradnom. Určite prišli aj preto, že o dobrú náladu sa staral obľúbený folklórny súbor Lubená z Poluvsia. Pod májom si nielen schuti zaspievali, ale aj zatancovali.
Pragmatický termín
Na otázku, prečo v tejto časti postavili máj už v poslednú aprílovú sobotu, je podľa A. Kubovej jednoduchá odpoveď: „Rozhodli sme sa takto pragmaticky už dávnejšie. V sobotu sú predsa ľudia doma, zvlášť vo Vyšehradnom sú vtedy aj chalupári. Môžeme pokojne usporiadať aj majáles, tak, ako to bolo aj tentoraz. Počas týždňa ľudia viac pracujú aj v záhradách a hlavne prvého mája sa na dedinách sadia zemiaky.“
Vzácnym hosťom na stavaní mája bola už 97-ročná pani Brigita Richterová. I keď jej už nohy dobre neslúžia, predsa prišla a dokonca oblečená v tradičnom kroji. Zaspomínala si, že vo Vyšehradnom sa máj staval každý rok a to vždy na rovnakom mieste, teda pri mlyne. Tradícia ostala zachovaná, i keď mlyn už dnes nestojí.
Zlatá ihla
V spomínanom kultúrnom dome bola nainštalovaná výstava výšiviek, ktoré prihlásili ženy, ale i dvaja muži do súťaže o Zlatú ihlu. Podľa riaditeľky Hornonitrianskeho múzea Ivety Géczyovej vznikla súťaž spontánne. „V Nitrianskom Pravne sa v posledných rokoch ženy zúčastňovali na kurzoch vyšívania, pričom sa učili vytvárať tradičnú pravniansku výšivku, ale aj sieťovanie a paličkovanie. Mysleli sme si, že bude dobré, ak si svoju zručnosť overia aj v súťaži. Vlani sa do prvého ročníka prihlásili len ženy z Pravna, tento rok sme súťaž rozšírili na celý región.“
Zlatú ihlu získala za svoje výšivky Helena Kračmerová z Nitrianskeho Pravna. „Vyšívam už od malička, ale až teraz, keď som už na invalidnom dôchodku, sa tejto záľube venujem naplno. Nie je deň, aby som do rúk nevzala ihlu. Som rada, že som sa naučila aj paličkovať.“ S výšivkou súťažil aj jeden mladý muž. Andrej Richter prezradil, že „k vyšívaniu som sa dostal náhodou. S manželkou som dva roky pracoval na lodi. Bol som nočný recepčný. Čas mi počas služby ušiel rýchlo, no cez deň som si pospal a potom som už nemal čo robiť. Raz, keď som bol doma, mi mama hovorí: Vezmi si vyšívanie, pri tom ti čas zbehne, že ani nezbadáš ako. A tak som to skúsil. Musím však priznať, že mi trvá dlho, kým niečo dokončím. Pri tejto práci je totiž potrebná veľká trpezlivosť a tá mi chýba.“
Zlatý mlyn
Muži, ktorí s ihlou robiť nevedia vôbec, sa vo Vyšehradnom mohli predviesť v stavaní mlynčekov. V minulosti patrili k jari, k potoku. Vytváranie mlynčekov bolo jednou zo zábaviek detí, hrali sa s nimi. „Dnes sú mlynčeky príjemným skrášľovacím prvkom. Vo Vyšehradnom je jedinečná možnosť na tunajšom potoku prezentovať mlynčeky po celý rok. Som rada, že ich stavitelia sú vynaliezaví a neustále mlynčeky vylepšujú,“ zdôraznila I. Géczyová.
O držiteľovi ocenenia Zlatý mlyn takmer nikto nepochyboval. Vladimír Kurbel z Kanianky totiž svoj mlyček „vyšperkoval“ viacerými ozdobami. Snáď najviac zaujali dva bociany, ktoré v zobákoch nesú bábätká. „Mám rôzne záľuby. Vlani som vo Vyšehradnom videl mlynčeky prvý raz a zapáčili sa mi. Známi ma nahovorili, aby som aj ja nejaký vytvoril. Skúsil som to a zdá sa, že úspešne,“ tešil sa držiteľ hlavnej ceny a dodal: „Verím len, že mlynčeky nikto nepokazí, že ich nezničia vandali.“
Dobrú chuť k tradičným jedlám starých materí
Príjemné jarné podujatie vo Vyšehradnom obohatilo aj ochutnávanie tradičných jedál hornej Nitry. Mladší i skôr narodení vyskúšali, ako chutia nastavené zemiaky, niekde známe ako fučka: „Sú to zemiaky s krúpami, my sme ich ochutili na slano a posypali osmaženou, ba priam spálenou cibuľkou, tak, ako to robili staré mamy. Kto mal chuť na sladké, mohol vyskúšať krúpovú kašu s medom, mliekom a hrozienkami alebo pupáky s tvarohom,“ predstavila netradičné menu I. Géczyová.
Či už niekto ochutnal z jedál alebo nie, určite sa v poslednú aprílovú sobotu cítil vo Vyšehradnom príjemne. Pri hudbe, tanci, pekných výšivkách a mlynčekoch to ani inak nemohlo byť.

Najčítanejšie na My Horná Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 143
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 14 918
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 991
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 594
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 487
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 996
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 386
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 682
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 666
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 469
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 370
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 789
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Prievidza a Bojnice - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Horná Nitra

V Handlovskej doline si uctili prácu učiteľov slávnostným galaprogramom a udelením mikroregionálnych cien Vynikajúci pedagóg a Top pedagóg.

Mesto Prievidza a obce handlovskej doliny pedagógom za ich prácu a aktivity nad rámec bežného vyučovania každoročne udeľujú uznania.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


V stredu 20. marca 2024 sa uskutočnil ďalší zo sérií kontrolných dní primátorky.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 682
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 666
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 469
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 391
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 381
  6. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 370
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 359
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 789
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu