V rámci tejto kampane bolo úradmi verejného zdravotníctva vlani realizovaných 396 kampaní a tento rok sa do nej zapojilo 33 krajín euroregiónu Svetovej zdravotníckej organizácie (SZO).
V súčasnosti každé štvrté dieťa vo svete nie je očkované proti základným ochoreniam. V európskom regióne SZO ročne na tieto ochorenia umrie 32-tisíc detí a u tých, ktoré žijú v rozvojových krajinách, existuje desaťkrát väčšia pravdepodobnosť, že týmto chorobám podľahnú. Práve vďaka očkovaniu sa ročne zachránia tri milióny ľudských životov.
Efektivita zo zákona povinného, čiže systematického celoplošného očkovania, je zjavná. Od roku 1960 sa eliminovala detská obrna, od roku 1980 záškrt, od konca 50. rokov je odstránený novorodenecký tetanus, od 60. rokov tetanus u detí a mladistvých a od roku 1998 osýpky. Praktickí lekári každoročne očkujú proti tuberkulóze, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, infekčnej žltačke typu B, osýpkam, ružienke, mumpsu a hemofilovým infekciám. Okrem celoplošných sa odporúčajú aj očkovania proti chrípke, pneumokokovým infekciám, ľudskému papilomavírusu, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice, kliešťovej encefalitíde, prípadne meningokokovým infekciám a infekčnej žltačke typu A.
Aj keď sa uvedené prenosné ochorenia dlhodobo v našom regióne nevyskytujú alebo sú len ojedinelé, treba mať na pamäti, aké komplikácie v minulosti spôsobovali. Priaznivá epidemiologická situácia vedie laickú verejnosť k domnienke, že ak sa ochorenie u nás nevyskytuje, očkovanie proti nemu je zbytočné. Pri súčasnej masívnej migrácii obyvateľstva však nie je vylúčené zavlečenie akejkoľvek infekčnej choroby do našej krajiny. Preto treba pravidelnému očkovaniu hlavne detí venovať zvýšenú pozornosť. Pri nedostatočnej hladine takzvanej kolektívnej imunity, ktorá sa dosahuje 95-percentnou zaočkovanosťou, môže hroziť návrat osýpok, ružienky, detskej obrny, záškrtu a ďalších ochorení. Niekedy však ani táto hranica zaočkovanosti nie je dostatočná. Ak je päť percent nezaočkovaných detí nahromadených v jednej lokalite, je to z hľadiska rozvoja epidémií veľmi nebezpečná situácia.
Pripomínať dôležitosť očkovania, ako najoptimálnejšej ochrany pred vybranými infekčnými ochoreniami, je úlohou hlavne pediatrov, epidemiológov a ďalších odborníkov.
AUTORKA JE VEDÚCOU ODBORU EPIDEMIOLÓGIE RÚVZ PD