V handlovskej doline začali samosprávy so separáciou v júni roku 2006. „Vlani občania vyzbierali 550 ton surovín, z ktorých sme získali až 480 ton komodít určených na ďalšie spracovanie.
Pri triedení nám výrazne pomáha moderná linka, ktorú využívame už od roku 2006. Jej kapacita je určená pre lokality až so 45 - tisíc obyvateľmi, takže zatiaľ je pre nás dostačujúca,“ uviedol Blažej Litva, konateľ spoločnosti Hater, ktorá zabezpečuje zvoz a dotrieďovanie odpadu v Handlovej a okolitých obciach. Pripomenul, že ľudia si na separovanie stále zvykajú a neraz sa dopúšťajú i chýb. Najčastejšie tým, že znehodnotia surovinu v kontajneri inou látkou, ktorá do neho nepatrí.
Handlovčania a obyvatelia dedín triedia dvomi spôsobmi. Tí, ktorí bývajú v rodinných domoch dávajú komodity do farebných vriec, ľudia z bytových domov do kontajnerov. Separovať môžu papier, sklo, plasty a kovové obaly.
S triedením je spokojný aj starosta Ráztočna Tomáš Konuš. „Je výhodné z ekologického i ekonomického hľadiska. Naše obce sú krajšie a čistejšie. Za tridsať ton komodít naša obec získala od Recyklačného fondu asi 45-tisíc korún, navyše sme znížili množstvo domového odpadu, ktorý vyvážame na skládku. Žiaľ, prístup ľudí k separácii je rôzny. I keď väčšina sa v tomto smere správa zodpovedne, stále dosť je tých, ktorí triedenie ignorujú,“ povzdychol si T. Konuš a dodal: „Problémy máme zatiaľ s textilom a bioodpadom. Napriek tomu, že podľa zákona by mali mať obce kompostoviská, v handlovskej doline ho žiadna nemá. Podnikáme kroky, aby sa to zmenilo a mali sme spolu s Handlovou jedno kompostovisko. Zriadiť tiež chceme v každej dedine zberné dvory, kam by naši občania prinášali suroviny.“
Aj to je jeden z konkrétnych krokov v rámci druhej etapy projektu separácie v mikroregióne handlovskej doliny. V rámci neho rada Recyklačného fondu už schválila príspevok 4,9 milióna korún na „intenzifikáciu systému separácie a vybavenia zariadenia triediacej haly manipulačnou technikou. Kúpime tiež zberové vozidlo na zefektívnenie zvozu vrecového systému, zabezpečíme tiež samotné vrecia a vaňové kontajnery na separáciu skla,“ upresnil B. Litva.
Pri príležitosti zhodnotenia doterajšej separácie v handlovskej doline a predstavení jej ďalšej etapy, bol osobitne vyzdvihnutý aj prístup jedného z obyvateľov Handlovej k triedeniu surovín. Jozef Gabala sa o separáciu snaží dlhé roky. Teší ho, že „v poslednom období sa ekologicky správa oveľa viac ľudí. Vyseparovať sa dá naozaj veľa surovín. U nás doma sa do kuka nádoby dostane naozaj minimum odpadu.“ J. Gabala prišiel navyše s nápadom, ako uľahčiť odvoz surovín vo vreciach. „Vyrobil som si špeciálne stojany, vďaka ktorým je manipulácia s vrecami oveľa jednoduchšia. Pochvaľujú si ich aj pracovníci spoločnosti Hater. Či by raz mohli mať k vreciam rovnaké stojany aj ostatní občania, neviem.“