Najmilší koncert roka
Jeho cieľom je prezentovať pred verejnosťou talent detí z detských domovov a v posledných rokoch aj z náhradných rodín. „Je to prehliadka tvorivosti detí, ktoré takto dostávajú príležitosť vystúpiť na javisku, aby mohli prezentovať svoje schopnosti, zručnosti, verím, že i nadobudnúť sebadôveru, uvedomiť si svoju jedinečnosť a hodnotu. V neposlednom rade je Najmilší koncert roka aj o stretávaní detí a dospelých, naladených na jednu duchovnú frekvenciu. Keď sme pred siedmimi rokmi v Prievidzi začínali, chceli sme práve prostredníctvom koncertu priblížiť verejnosti myšlienku, ...aby každé dieťa malo rodinu, ale im aj dať priestor na stretnutie so svojimi rovesníkmi, chovancami z iných detských domovov. Vznikli priateľstvá detí i dospelých, dokonca sa už na takomto podujatí stretli súrodenci. Naším zámerom je však aj upriamiť pozornosť účastníkov koncertu a verejnosti na rozvíjanie osobnosti detí v náhradnej starostlivosti. Sú úžasné, veľa dokážu a vedia, nechceme, aby sa cítili hendikepované len preto, že im chýba pravá rodičovská láska. Práve naopak, prostredníctvom takýchto vystúpení ich chceme naučiť, aby vedeli vyjadrovať svoje túžby, pocity, myšlienky, názory, aby zostali samy sebou,“ priblížila ideu skutočne vydareného podujatia Jana Kocanová, manažérka prievidzskej pobočky spoločnosti Úsmev ako dar.
Žblnkovi tancovali i spievali
Na prievidzskom Najmilšom koncerte roka, ktorý sa uskutočnil v dome kultúry, sa prezentovali a svojmu hostiteľovi princovi Žblnkovi zablahoželali deti z detských domovov vo Veľkých Uherciach, Domaniže, Kremnice, Handlovej, Centra sociálnej pomoci v Bojniciach, Detského mestečka zo Zlatoviec a zo šiestich náhradných rodín. Malý nezbedník sa potešil každému, evidentne to dával na známosť i svojím škrekľavým hláskom (to len aby trochu nazlostil svoju mamu, kráľovnú všetkých vôd, mimochodom Najmilší koncert roka mal veľmi dobrý scenár, dynamiku, myšlienku, ktorá podnietila fantáziu všetkých v hľadisku). Aj keď vlani porota neurčovala poradie účinkujúcich v jednotlivých kategóriách, tentoraz sa tejto úlohy zhostil jej predseda Jozef Božik z Trenčianskeho samosprávneho kraja. „Chcem oceniť všetkých účinkujúcich, že našli v sebe toľko odvahy a vystúpili na pódium, venovali čas nácviku a prezentácii,“ povedal. V kategórii dramatické vystúpenia skončili na treťom mieste deti z Centra sociálnej pomoci v Bojniciach a víťazstvo si odniesli skvelí šašovia z Detského domova v Handlovej. Obdiv poroty, prvenstvo v kategórii spev i veľký potlesk publika patril Renatke Kurinovej z náhradnej rodiny Cickovcov.
Náhradná rodinná starostlivosť
Upravuje ju zákon o rodine a zákon o sociálnoprávej ochrane detí a sociálnej kuratele. Ako sa tieto dve právne normy aplikujú v našom okrese? Opýtali sme sa Jozefa Stopku, riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi, ktorý sa na Najmilšom koncerte roka zúčastnil. „V praxi sú využívané tri formy náhradnej starostlivosti – náhradná osobná, pestúnska a ústavná starostlivosť. V náhradnej osobnej starostlivosti ide o zverenie maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti inej fyzickej osoby než rodiča. V našom okrese sa takto o deti starajú v prevažnej miere starí rodičia a príbuzenská rodina. Evidujeme 81 detí, ktoré boli zverené do náhradnej osobnej starostlivosti, do pestúnskej starostlivosti je zverených sedemdesiat detí,“ odpovedal.
Ústavnú starostlivosť o dieťa súd nariaďuje len vtedy, ak je výchova maloletého vážne ohrozená, narušená a iné výchovné opatrenia neviedli k náprave. Ale i v takom prípade, keď sa rodičia nemôžu osobne postarať o svojho maloletého potomka. V Prievidzskom okrese je v zariadeniach na výkon ústavnej starostlivosti umiestnených 82 detí, z toho sedemnásť v reedukačných detských domovoch z dôvodu sociálnopatalogického správania a šesť detí v domovoch sociálnych služieb, nakoľko majú vážne zdravotné problémy.
Aktivity pokračujú
Pri rozhodovaní o výbere vhodnej formy náhradnej rodinnej starostlivosti zamestnanci oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately úradu práce prihliadajú predovšetkým na záujem maloletých detí. „Naším prvoradým cieľom je, aby sme čo najviac detí z ústavnej starostlivosti umiestnili do rodinného prostredia. Aktívne preto spolupracujeme so Spoločnosťou priateľov detí detských domovov Úsmev ako dar. Do sociálnych programov bolo vlani zapojených šesť rodín s jedenástimi deťmi, ktoré boli umiestnené v detských domovoch kvôli nariadenej ústavnej starostlivosti. Programy sú úspešné, viaceré deti z detských domovov majú reálnu šancu vrátiť sa do rodín, i keď náhradných,“ uviedol Jozef Stopka a dodal: „Nemôžeme byť ľahostajní k 59 deťom, ktoré v súčasnosti žijú v detských domovoch. Budeme pokračovať v doterajších aktivitách. Naším cieľom je, aby každé dieťa malo rodinu, v ktorej ho budú milovať bez výhrad, také aké je.“