Na článok v MY Hornonitrianskych novinách o cestovnom ruchu v okrese Prievidza reagoval na www.mynoviny.sk jeden z našich čitateľov. Upozornil, že na internete našiel cyklotrasy z rôznych kútov Slovenska, ale nie z hornej Nitry. Čo je podľa neho škoda, zvlášť kvôli rozvoju cestovného ruchu v našom regióne.
Snažili sme sa o cyklotrasách v okrese Prievidza získať viac informácií. Poskytol nám ich podpredseda regionálnej rady Klubu slovenských turistov Prievidza Milan Lomnický. "Ešte v roku 2000 sa nám podarilo získať z istého grantu prostriedky, ktoré sme využili na vytýčenie cyklotrás na hornej Nitre. Vznikol Veľký bojnický okruh, ktorý meria 162 km, menší je cyklookruh Medzihorie. Vytvorené však boli aj menšie spojnice, napríklad pravnianska, rokošská, hradecká, belianska, cigeľská či chalmovská. Celkovo je na hornej Nitre 360 kilometrov cyklotrás, v rámci Slovenska je to 20-tisíc kilometrov. Cez okres tiež prechádza Ponitrianska cyklomagistrála, čo je jedna z najvýznamnejších diaľkových trás na Slovensku.“
Regionálne združenie cestovného ruchu horná Nitra vydalo mapy s cyklotrasami, Klub slovenských turistov Prievidza označil chodníky pre cyklistov podľa metodiky Slovenského cykloklubu, teda klasickým písmenom „C“. Kvalita značenia však podľa M. Lomnického nie je v súčasnosti v dobrom stave. „Päť rokov sa v tomto smere neurobilo takmer nič. Do tejto sféry nemá kto investovať. Pomohol nám v minulých rokoch hlavne Slovenský cykloklub so sídlom v Piešťanoch. Získali sme od nich nové smerovníky a tabuľky. Škoda, že vandali ich ničia. Tento rok by sme radi trasy lepšie farebne označili,“ dodal M. Lomnický, ktorý je „značkárom“ už desať rokov, pričom značkuje chodníky nielen pre cyklistov, ale aj pre peších turistov.
Väčšina cyklotrás u nás vedie po lesných a poľných cestách, po komunikáciách 3. triedy. Hlavné cestné ťahy cyklotrasy obchádzajú, samozrejme, ak je to možné. „Cyklisti by nemali byť pri jazde ohrozovaní vozidlami, vystavovaní riziku nehody. Bicyklovanie by si mali v pokoji užívať, v lone prírody,“ zdôraznil M. Lomnický a dodal: „V zahraničí budujú špeciálne cestičky pre cyklistov, no je to finančne náročné. U nás na Slovensku vybudovali asi kilometer dlhý úsek pre cyklistov a stálo to jeden milión korún. Je preto výhodnejšie využívať lesné a poľné cesty.“
Cyklotrasy na hornej Nitre poznajú hlavne tunajší obyvatelia. Prichádzajú k nám však aj cyklisti z iných regiónov Slovenska, podľa M. Lomnického občas i zo zahraničia. „Informácie o cyklotrasách získajú zväčša v turisticko-informačných kanceláriách, kde sú k dispozícii aj mapy. Zarazilo ma, že na internete sa o našich cyklotrasách ľudia nedozvedia. Malo by sa s tým niečo urobiť. Verím, že Regionálne združenie cestovného ruchu horná Nitra na svoju stránku cyklotrasy umiestni.“ Na stránke združenia sme našli len písomné informácie o troch cyklotrasách. Webová stránka Slovenského cykloklubu Piešťany prináša podrobnejšie informácie o cyklotrasách, v mapke je však naznačená len spomínaná Ponitrianska cyklomagistrála a Bojnický okruh.