Porušovanie Všeobecne - záväzného nariadenia (VZN) č. 57/2001 o nakladaní s komunálnym odpadom je v Prievidzi veľmi časté. „Mnohí občania, v presvedčení, že by za prípadný odvoz nimi vyprodukovaného hrubého odpadu museli platiť, vyhodia ho pred kontajnery, na verejné priestranstvo alebo ho odvezú na odľahlejšie miesto. Niekedy tak urobia aj z pohodlnosti, ale i neznalosti,“ hovorí náčelník Mestskej polície v Prievidzi Marián Mikula.
Existuje viacero spôsobov ako sa zbaviť odpadu a neporušiť pri tom spomínané VZN. Jedno zo základných pravidiel hovorí, že „komunálny odpad je každý povinný umiestňovať len do nádob, ktoré sú na to určené a vyhradené, teda do zberných nádob. Voľný prístup k nim sú povinní občania a podnikatelia umožniť v čase odvozu odpadu.“ Zabezpečuje ho spoločnosť Tezas minimálne jedenkrát za sedem dní v lokalitách s rodinnými domami a dvakrát za týždeň na sídliskách. Tezas je povinný zabezpečiť dostatočné množstvo zberných nádob a udržiavať ich v primeranom stave a prípadne ich vymieňať.
Už v minulom vydaní MY Hornonitrianskych novín sme vás informovali, že do ďalšej etapy sa v okresnom meste dostáva separácia surovín. Aj v tomto prípade majú obyvatelia viacero možností, ako ich odovzdať. Najjednoduchším spôsobom je vložiť ich do farebných nádob na jednotlivé komodity, ktoré sú opäť vo väčšom množstve rozmiestnené po Prievidzi. Ďalšou z možností je odovzdanie vyseparovaných surovín počas ich mobilného zberu na vopred určených stanovištiach a podľa časového harmonogramu.
Druhotné suroviny tiež môžu občania priviezť do zberného dvora na Garážovej ulici v sídle spoločnosti Tezas. Bezplatne tu môžu odložiť: papier, lepenku, sklo, PET fľaše, objemný odpad z domácností (opotrebovaný nábytok, koberce, matrace...), kovy neznečistené nebezpečnými látkami, pneumatiky z osobných áut, drobný stavebný odpad – 1 meter kubický za rok, elektronický odpad (chladničky, práčky, televízory, rádiá...), žiarivky, akumulátory, znehodnotené lieky a náplne do vozidiel.
V jarných a jesenných mesiacoch sú na území mesta rozmiestňované veľkoobjemové kontajnery. Patrí do nich objemný odpad z domácností (starý nábytok, koberce...) a odpad zo záhrad, teda konáre, zvyšky z ovocia a zeleniny.
Pri nakladaní s odpadom musia občania myslieť na to, čo nie je dovolené. Základom je neukladať odpad na iné miesta, ako sú určené. Do zberných nádob zas patrí len to, na čo sú určené. Nie je tiež dovolené riediť a zmiešavať jednotlivé druhy nebezpečných odpadov, alebo takéto odpady spájať s klasickým odpadom. Obsah zberných nádob nemožno zhutňovať ani ho zapaľovať. Zberné nádoby sa nesmú poškodzovať, lepiť na ne plagáty alebo na ne kresliť.
Porušenie týchto, ale aj iných ustanovení VZN o nakladaní s komunálnym odpadom Mestská polícia v Prievidzi neustále sleduje. Ak je to nevyhnutné, uloží aj pokutu.