Hasiči a záchranári skonštatovali, že najväačší problém pri zásahu bola absencia informácií o tom, čo na nich za plotom vojenského podniku číha. Navyše sa situácia podľa nich odvtedy vôbec nezmenila.
Do záchranných prác bolo zapojených 152 hasičov z 24 jednotiek HaZZ z Trenčianskeho, Banskobystrického aj Žilinského kraja a 50 vozidiel. Riaditeľ OR HaZZ v Prievidzi Igor Šenitko uviedol, že počas záchranárskych prác a pri spolupráci s ostatnými zložkami zaznamenali len malé nedostatky, avšak ako veľký problém sa ukázalo to, že po príchode do areálu nemali žiadne informácie o tom, čo sa kde nachádza. Hasiči ani nevedeli, čím vlastne môžu hasiť, pretože nevedeli, čo vlastne horí. Podľa Šenitka by bol zásah pri dostatočných informáciách hlavne bezpečnejší. Našťastie nik z hasičov, ktorí sa pohybovali medzi nevybuchnutou muníciou, sa nezranil. Aj vďaka tomu, že im bezprostredne po príchode pomáhal zamestnanec podniku. „Naša legislatíva nám neumožňuje vykonávať štátny požiarny dozor v týchto subjektoch. Nemáme ani po roku informácie, čo všetko sa tam zmenilo,“ uviedol Šenitko.
Generálny riaditeľ VOP Nováky Peter Trgiňa reagoval slovami, že podnik je a asi do polovice roka bude stále v krízovom režime a ak sa v podniku začne znovu rozoberať munícia, budú nimi požadované informácie tlmočiť aj hasičom. Veliteľ zásahu Jozef Krausko vo svojej prezentácii informoval, že v podniku nefungovali hydranty, neboli tam označené nebezpečné objekty, ako nádrž na kaly z delaboračnej činnosti, ktorú takmer použili na hasenie. Taktiež by hasičom vyhovovali spoločné cvičenia priamo v objekte a vykonávanie kontrol. Zástupcovia ministerstva obrany sa na stretnutí nezúčastnili.
Riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Karol Kálig poznamenal, že udalosť ako výbuch v Novákoch je obrovským žriedlom poučení. Riaditeľ odboru Civilnej ochrany Ján Repa uviedol, že stretnutie slúži hlavne na to, aby bez emócií zhodnotili záchranárske práce a našli poučenia a riešenia do budúcnosti. Kálig navyše dúfa, že sa podarí zrealizovať mnohostranné cvičenie vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť, kde by jednotlivé záchranné zložky cvičili súčinnosť v reálnom prostredí. „Aby sa stretli nielen, keď sa udalosť stane,“ dodal.
Podľa analýzy vypracovanej rezortmi obrany, vnútra a zdravotníctva nemal podnik v čase výbuchu havarijný plán vypracovaný v súlade so zákonom. Podľa existujúceho by sa nedalo včas a adekvátne reagovať na haváriu, prijať opatrenia na zaistenie bezpečnosti a ochrany života a zdravia ľudí, životného prostredia a majetku, či informovať zamestnancov, verejnosť a príslušné orgány. Po výbuchu na čas vypadli telefóny aj elektrina. Primátor Novák Dušan Šimka povedal, že v meste majú výborný informačný systém. „Avšak je pravda, že som si neuvedomil, že keď nie je elektrina, tak je všetko paralyzované,“ uviedol. Podľa neho je potrebné v spolupráci s ministerstvom vnútra vybudovať bezdrôtový rozhlas a účinný systém na varovanie obyvateľov. V Novákoch sa okrem podniku, v ktorom rozoberali muníciu, nachádza aj chemický závod, baňa a elektráreň.