Partnerstvo inštitúcií môže mať najrôznejšie podoby. „V prípade dvoch múzeí je to najčastejšie výstava. V jednom prípade sa iba vymení hotový výstavný produkt, inokedy sa dohodnú na téme a výsledkom je spoločná prezentácia, ale niekedy dôjde k doplneniu hotovej výstavy o artefakty z partnerskej oblasti. A práve toto sa stalo aj pri najnovšej výstave v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi, ktorá prináša zaujímavosti a poznatky o tradícii pernikárskeho remesla nielen v Prievidzi, ale aj v moravskom meste Šumperk,“ povedala Iveta Géczyová, riaditeľka Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi. Výstava Medovník-Perník teda prezentuje tradície výroby medovníkov či perníkov dvoch partnerských miest slovenskej Prievidze a českého Šumperku.
Návštevníci výstavy si môžu pozrieť takmer stovku pernikárskych foriem, dve desiatky formičiek na vykrajovaný medovník, ale i hotové perníky od súčasných medovnikárov.
V Šumperku majú písomné doklady o pernikároch zo 16. storočia. Toto remeslo rozkvitalo najmä v 19. storočí. V Prievidzi sa pre požiar po vpáde kuruckého vojska nezachovali písomnosti o medovnikároch. Je však predpoklad, že toto remeslo na hornej Nitre bolo už pred tristo rokmi. Medzi najznámejších medovnikárov patria členovia rodiny Ertlovcov, ktorí sa výrobe týchto dobrôt venujú už od roku 1885. Po druhej svetovej vojne a najmä po roku 1948 sa tejto činnosti nemohli venovať, ale v poslednom desaťročí minulého storočia potomkovia tretej a štvrtej generácie Ertlovcov naplno obnovili výrobu medovníkov. Uviedla to na vernisáži výstavy Iveta Gézcyová.
Na výstave, ktorá potrvá do konca marca, sa prezentuje svojimi medovníkmi aj Mária Furmanová a Zuzana Molnárová z Prievidze, Margita Nemčeková a Dana Čerteková z Nitrianskych Sučian, Ľuba Lomnická z Diviak nad Nitricou.
Výstavu Medovník-Perník v predveľkonočnom období doplnia aj tri tvorivé dielne, ktoré sa budú spájať s prípravou tradičných i netradičných obradových predmetov k Veľkej noci.
"Sladká expozícia" s množstvom medovníkov a perníkov je pre verejnosť prístupná do konca marca.