Na školenie tohto druhu má zatiaľ povolenie len Slovenský Červený kríž, ktorý kurzy zabezpečuje prostredníctvom inštruktorov. Podľa riaditeľky Územného spolku SČK v Prievidzi Renáty Lukáčiovej sú to všetko ľudia, „ktorí s prvou pomocou prichádzajú denne do kontaktu.“ Osemhodinový kurz pozostáva z teoretickej a praktickej časti a ukončený je písomným testom a praktickou skúškou – poskytovaním prvej pomoci v modelových situáciách. Prievidzský SČK doteraz vyškolil 181 účastníkov v desiatich kurzoch so stopercentnou úspešnosťou.
Kurz je zameraný na dopravné nehody a úrazy, ktoré môžu budúci vodiči očakávať na vozovke. Školitelia účastníkom vysvetľujú zásady prvej pomoci pri bezvedomí, šoku, krvácaní, zlomeninách, záchvatoch, srdcových či mozgových príhodách. Podľa R. Lukáčiovej však jeho absolvovanie nie je zárukou, že niekto prvú pomoc skutočne poskytne. „Je to skôr stav mysle človeka, ide o to, či vie reagovať v stresovej situácii,“ vysvetlila. Aj napriek tomu si myslí, že kurzy pomôžu účastníkom pri orientácii v probléme a môžu im pomôcť pri reakcii v správnej chvíli. Okrem toho poznatky získané na kurze môže každý využiť aj v bežnom živote. Cieľom kurzov je, aby poslucháči pochopili zmysel a význam poskytovania prvej pomoci, pretože „aj neodborne poskytnutá prvá pomoc je lepšia ako žiadna,“ vysvetlila R. Lukáčiová.
Územný spolok SČK spolupracuje so štrnástimi autoškolami z celého okresu, s dvoma sa na spolupráci nedohodli. Názory na znovu zavedenie povinnosti, ktorá bola určitý čas zo zákona vyňatá, sa rôznia, väčšina majiteľov autoškôl sa však zhoduje, že má svoje opodstatnenie. Podľa Jána Mišáka, majiteľa Auto – moto autoškoly, „je znalosť poskytnutia prvej pomoci dôležitá, preto povinné kurzy schvaľujem a dôverujem školiteľom zo SČK.“ Soňa Babiaková, majiteľka prievidzskej autoškoly má podobný názor, podľa nej však „osemhodinové školenie nie je dostačujúce. Za taký krátky čas si nemôže nikto dobre osvojiť zásady prvej pomoci.“ Majiteľ autoškoly Turbo Ivan Grolmus takisto schvaľuje kurzy, ale tvrdí, že „všetko sa to uzákonilo tak narýchlo a v súčasnosti nie je žiadna organizácia akreditovaná na ich vykonávanie. Aj SČK školí vďaka legislatívnej diere.“ Osemhodinový kurz však považuje za dostatočný na to, aby sa účastníci naučili požadované minimum ovládania prvej pomoci.