Elena Kulichová zo Združenej strednej školy chemickej v Novákoch nie je len učiteľkou chémie, ale aj autorkou učebníc. „Stredné odborné školstvo vo všeobecnosti trpí nedostatkom moderných učebníc. Napríklad chemickú výrobu a technológiu učíme podľa kníh starých viac ako dvadsať rokov. Je to dlhá doba, počas ktorej sa mnohé zmenilo,“ zdôrazňuje E. Kulichová.
V rámci edičného plánu, ktorý bol vyhlásený, sa pedagogička z Novák prihlásila do konkurzu. Jej predložená koncepcia bola úspešná a preto mohla začať písať učebnicu. Mala výhodu, že predmet chemická technológia roky učila, podklady preto mala pripravené. „Najdlhšie zo všetkého však trvalo samotné vytlačenie a korekcia. Tlačiarne majú lukratívnejšie zákazky, ako sú učebnice. V našom prípade sme na vytlačenie čakali päť mesiacov. Celkovo sa učebnica rodila asi rok,“ odhadla E. Kulichová. Dodala, že k jej vzhľadu výrazne prispel aj výtvarník Peter Homola, ktorý texty doplnil kreslenými schémami.
Učebnica „Chemická výroba“ spája v sebe dva predmety. Doteraz sa žiaci osobitne učili chemickú techniku, teda náuku o strojoch a zariadeniach v chémii a zvlášť chemickú technológiu, zameranú na základné procesy v chemickom priemysle. „V novej knihe si učiteľ sám môže vybrať, akú konkrétnu technológiu výroby pre študentov vyberie. Spomeniem napríklad destiláciu. Keby sa o nej učili žiaci v Liptovskom Mikuláši, kde je liehovar, venovali by sa výrobe liehu. U nás v Novákoch alebo v Bratislave by sme sa pri destilácii zamerali na ropu, pretože je v týchto regiónoch spracovávaná. Pedagóg si teda sám môže vyskladať učivo, podľa vlastných potrieb,“ vysvetlila E. Kulichová. Najnovšia učebnica chemickej výroby je tretím pokračovaním. Prvá je venovaná spracovaniu základných surovín, ako je napríklad voda, druhá je zameraná na anorganické technológie a spomínaná tretia na ropné technológie.
Žiaci E. Kulichovej si, samozrejme, všimli, že učebnice, z ktorých sa učia, píše ich učiteľka. „S drobnou dávkou škodoradosti ma občas upozornia, keď nájdu nejaký preklep. Ale na názory na moje učebnice sa pýtam predovšetkým kolegov učiteľov. Som rada, keď sa im s nimi dobre pracuje. Vtedy viem, že moje úsilie nebolo márne a prináša ovocie.“
E. Kulichová už chystá v tomto období aj štvrté, záverečné pokračovanie učebnice. Venované bude tukom, cukrom, bielkovinám, celulóze, škrobu, teda látkam, ktoré sa dajú získať v prírode. Pár kapitol bude venovaných aj životnému prostrediu.