Predminulú sobotu sa konal v Základnej škole Dobšinského v Prievidzi už tretí ročník bežeckého podujatia - Prievidzská chodba maratón. V čom spočíva jeho netradičnosť?
Bežci na pomerne úzkych a krátkych chodbách školy absolvujú celú maratónsku trať, teda 42 km a 195 m. Na 135-metrovom okruhu musia odbehnúť 312 koliesok!
„Je to jedinečný maratón, pretože sa beží na najkratšom okruhu na svete. Nie sú to preteky určené pre najrýchlejších maratóncov, ale skôr pre zberačov maratónov. Je tu napríklad v tomto smere aj slovenský rekordér Alexander Simon, u ktorého je veľká pravdepodobnosť, že tento rok prekoná hranicu 500 odbehnutých maratónov v kariére,“ hovorí jeden z organizátorov podujatia Miroslav Kriško.
Tento maratón nie je masový, pri vyššom počte účastníkov by na krátkom a úzkom okruhu mohlo dôjsť k častým kolíziám. Na štart sa tento rok preto postavilo len 11 bežcov zo štyroch krajín - Slovenska, Maďarska, Českej republiky a Poľska.
K favoritom na víťazstvo patril bežec a ďalší z organizátorov Ondrej Hanzlík, predseda AK Baník Prievidza, ktorý vyhral aj prvé dva ročníky podujatia. Trúfal si pred pretekmi udržať na domácej trati neporaziteľnosť a dosiahnuť tak víťazný „hetrik“.
„Hlavným favoritom je Čech Jozef Kubale, ktorý je odo mňa o 12 rokov mladší. Pokúsim sa, samozrejme, aj ja zabojovať o prvenstvo,“ prezradil pred štartom Ondrej Hanzlík.
Práve český bežec z Mladej Vožice sa začal v úvodných kolách vzďaľovať svojim súperom a v polovici maratónu mal už náskok štyri a pol kola pred Ondrejom Hanzlíkom. Ten si stále držal svoje tempo a pomaly sa začal doťahovať na Kubaleho. Približne na 35. kilometri ho predstihol a napokon vyhral časom 2 h 59 min 43 s. O šesť minút neskôr prebehol cieľom Jozef Kubale a tretí skončil s viac ako polhodinovou stratou na víťaza Jozef Spiška z Handlovej. Z dvojice žien bola úspešnejšia Eva Seidlová z AK Tlmače, ktorá dosiahla piaty najrýchlejší čas podujatia.
Pre bežcov nebolo jednoduché absolvovať takýto maratón, v ktorom neustále bežia dookola, no všetci to úspešne zvládli.
„Bežať stále dookola je psychicky náročné, no dobré publikum nám to svojím povzbudzovaním uľahčilo. Navyše po každej hodine sme menili smer behu,“ vysvetľuje Ondrej Hanzlík.
Chodbový maratón má oproti klasickému maratónu aj niekoľko výhod. Napríklad, kým na bežnom maratóne sú občerstvovacie stanice každých 5 kilometrov, tu sa mohli bežci občerstviť v každom kole, čiže každých 135 metrov.