Študenti z Gymnázia Ivana Bellu v Handlovej sa pustili do neľahkej úlohy. Snažia sa ľudí presvedčiť, aby použité batérie neodhadzovali do odpadkových košov. „Nie je to totiž klasická surovina,“ hovorí gymnazista Andrej Podlužanský a vysvetľuje: „Kým sa batéria používa, nepredstavuje problém. Keď sa ale jej funkčnosť stratí, vtedy sa stáva nebezpečnou. Niektoré batérie totiž obsahujú toxické kovy, ktoré môžu poškodiť ľudské zdravie aj v najmenších koncentráciách. Sú to napríklad kadmium, olovo, ortuť alebo mangán.“ Študentka Ingrid Marková tieto slová doplnila: „Ak skončia batérie v klasickom odpade, ich kovový obal začne korodovať, pričom sa postupne do prostredia uvoľňujú ťažké kovy. Je preto dôležité, aby všetky prenosné opotrebované batérie a akumulátory boli zozbierané a recyklované.“
Za niekoľko týždňov sa podarilo v handlovskom gymnáziu vyzbierať asi osemdesiat kilogramov batérií. „Myslím si, že je najvyšší čas, aby boli odvezené. Samozrejme, zber bude pokračovať ďalej,“ zdôraznila koordinátorka akcie na tejto škole Zuzana Černáková a dodala: „Projekt je celoslovenský, radi sme sa do neho zapojili. No priznám sa, že presne zatiaľ nevieme, čo by sme za vyzbierané batérie mali dostať. Aj preto je naším hlavným cieľom čistejšie životné prostredie.“
Študenti majú špeciálnu škatuľu, do ktorej môžu ostatní žiaci vhadzovať použité batérie. „Do nej zbierame len malé, napríklad tužkové batérie. Sami sme prekvapení, aké rôzne sú batérie na našom trhu,“ zamyslela sa študentka Natália Poláková. Zdôraznila, že už majú úplne maličké batérie do hodiniek, i veľké a ťažké do áut.
Gymnázium je v Handlovej jediným miestom, kam môžu ľudia použité batérie priniesť. Študenti preto využívajú rôzne spôsoby, aby o zbere informovali občanov mesta, vysvetľovali im, aká je separácia batérií dôležitá. Propagáciu podľa učiteľky Z. Černákovej musia robiť aj vo vlastnej škole. „Polovica tried je aktívna v tomto smere, druhá zatiaľ na naše výzvy reaguje vlažne. Je to škoda. Veríme však, že aj ostatní sa postupne do separácie zapoja a tým potvrdia, že im osud životného prostredia nie je ľahostajný.“
Zber batérií nie je jediný na Gymnáziu I. Bellu v Handlovej. Študenti zbierajú napríklad aj papier. „Špeciálne nádoby sú v každej triede. No zdá sa mi, že kedysi bola separácia lepšia, mala u gymnazistov lepšiu odozvu. Nádoby na jednotlivé suroviny boli vo vestibule, teraz sú vonku,“ povzdychla si študentka Ingrida Marková. Gymnazisti sa o separácii dozvedajú aj počas vyučovania. Nemajú na to vyčlenený špeciálny predmet, no učitelia o druhotných surovinách hovoria napríklad na hodinách chémie, biológie alebo aj fyziky.