Nestalo sa prvý raz, že pán Milan Čičmanec z prievidzskej mestskej časti Malá Lehôtka našiel nejaký doklad. „Rád chodím do prírody, na turistiku a už si mi stalo, že som našiel občiansky preukaz, či iný doklad. Zobral som ho a zaniesol tomu, komu patril. Bol to totiž vždy niekto z okresu Prievidza,“ rozhovoril sa M. Čičmanec.
Pred pár dňami však našiel občiansky preukaz, ktorý patril žene až zo Svidníka. Neváhal ani na chvíľu a zaniesol ho na políciu. „Nepríjemne ma prekvapilo, že so mnou chceli spisovať zápisnicu. Nevidel som na to dôvod. Keby som nejakým spôsobom preukaz zneužil, napríklad na podvod, tak ho určite nezanesiem na políciu. Možno naozaj niekto preukaz ukradol a nejako ho zneužil. No prečo by pri prípadnom vyšetrovaní malo figurovať moje meno? Len preto, že som ho našiel a poctivo zaniesol na políciu?“ nechápavo krútil hlavou M. Čičmanec. Polícia s ním nakoniec zápisnicu nespisovala, pretože nájdený preukaz už bol medzičasom „skartovaný“. Napriek tomu M. Čičmanec tvrdí, že „pokiaľ by som v budúcnosti nejaký doklad našiel, už ho určite na políciu nezanesiem.“
Zisťovali sme na polícii, aký je postup pri odovzdávaní nájdených dokladov. Pavol Kudlička zo skupiny komunikácie a prevencie vnútorného odboru KR PZ v Trenčíne uviedol, že polícia vždy spisuje záznam o vysvetlení, kde bol občiansky preukaz nájdený. „Je to z dôvodu ďalšieho šetrenia zo strany polície. Údaje, ktoré oznamovateľ uvedie, nebudú zneužité proti nemu. Záznam o vysvetlení spisuje napríklad aj policajt, ktorý občiansky preukaz nájde.“