Prehliadka filmov z rôznych kútov sveta bola zameraná na problematiku porušovania ľudských práv, odkrývania pozadia konfliktov nahliadajúcich do života utečencov, žien a ľudí žijúcich v nedemokratických režimoch. Okrem dvadsiatich snímok v siedmich kategóriach si mohli návštevníci prezrieť výstavy fotografií či dokonca kúpiť originálne obrazy z Kene a Kuby a podporiť tak konkrétnych autorov žijúcich v núdzi kdesi na opačnom konci sveta.
Okrem primátora Jána Bodnára festival v stredu slávnostne otvoril aj novinár a fotograf Andrej Bán. Porozprával divákom o svojej práci a na druhý deň odletel do Kosova, kde mapoval situáciu pred plánovaným osamostatnením krajiny. Festival trval štyri dni a jeho súčasťou boli aj dopoludňajšie projekcie v prievidzských školách. Podujatie malo ľuďom ukázať, že naše problémy, nech sa javia akokoľvek závažne, sú malicherné oproti existenčným ťažkostiam tých, ktorí žijú v krutej biede či v krajine zmietanej vojenskými konfliktmi a neslobodou. Filmy však nevypovedali len o bezmocnosti a nešťastí, ale predovšetkým o nádeji a presvedčení, že bojovať za slobodu, dôstojnosť a vlastné práva nikdy nie je márne. Podľa slov Nory Beňákovej, riaditeľky neziskovej organizácie Človek v ohrození, ktorá Jeden svet zorganizovala, „nejde len o kultúrne podujatie, ale robíme to aj preto, aby ľudia otvorili svoje mysle a srdcia pre tých, ktorí to potrebujú.“
Riaditeľ festivalu Ivan Sýkora vyzdvihol želanie, aby sa podujatie aj v budúcnosti stretlo s diváckym úspechom: „Tieto dokumenty predstavujú okrajový žáner, ktorý má v dnešnom komerčnom svete slabšie predpoklady na úspech, sme však presvedčení, že aj v Prievidzi sú diváci, ktorých festivalové témy zaujímajú.“ Tento rok išlo o prvý ročník podujatia v okresnom meste, ale organizátori veria, že rozhodne nebol posledný.