Častými účastníkmi nehôd sú chodci, ktorí počas kolízie čelia najväčšiemu ohrozeniu. „Zo štatistík vyplýva, že až 90 percent zrážok s chodcami sa stalo v obci, čo je dané hlavne vysokou intenzitou ich pohybu v týchto lokalitách. Približne pri každej osemnástej nehode zahynul chodec, pri každej šiestej došlo k ťažkému zraneniu a u prevažnej väčšiny ostatných prípadov sa chodci zranili ľahko,“ vysvetlila Katarína Hlaváčová z KR PZ v Trenčíne.
Najčastejšie došlo k dopravným nehodám, ktoré zavinili chodci, keď náhle vstúpili na vozovku, pri zlom odhade rýchlosti a vzdialenosti prichádzajúceho auta, prehliadnutí možnej zrážky či vbehnutí chodca pred vozidlo.
Medzi najčastejšie príčiny nehôd, ktoré zavinili vodiči áut, patrí predovšetkým porušenie základných povinností. Ide napríklad o nedostatočnú pozornosť venovanú riadeniu vozidla, neprispôsobenie sa hustote a intenzite cestnej premávky, stavu a povahe vozovky a podobne. Vodiči často nedávajú chodcom prednosť na označených priechodoch a jazdia neprimeranou rýchlosťou.
Aj keď polícia eviduje mimo obce menej dopravných nehôd za účasti chodcov, častejšie sa pri nich vyskytovali závažné následky na životoch a zdraví, čo je dôsledkom vyššej rýchlosti jazdy. Dôležitým faktorom pri nehodách s chodcami je aj stav a intenzita verejného osvetlenia, absencia chodníkov, nevhodne zvolené tmavé oblečenie chodcov za zníženej viditeľnosti a nepoužívanie zviditeľňujúcich prvkov. V neposlednom rade významnú úlohu zohráva aj alkohol.
Polícia vyzýva vodičov, aby venovali zvýšenú pozornosť situácii v cestnej premávke a všetkých účastníkov predovšetkým k ohľaduplnému a disciplinovanému správaniu sa na cestách.