„Dobrý deň, sme z organizácie, ktorá pomáha všetkým ľuďom na svete, umierajúcim od hladu...,“ alebo: „Prispejte útulku pre úbohé zvieratká....,“ či dokonca: „Viete aký strašný osud majú milióny detí v Afrike? Pár korún od vás by im určite pomohlo....“ Aj tieto tvrdenia (okrem obrovského množstva iných) je možné počuť z úst ľudí, ktorí chodia z domu do domu a vyberajú financie na údajne charitatívne účely. Každý deň im padne za obeť obrovské množstvo naivných a dôverčivých ľudí.
Pravdou je, že mnoho verejných zbierok slúži naozaj ušľachtilým účelom, ale nepozorovane sa medzi ne mieša stále viac podvodníkov. Neviete, ako zistiť, komu dávate peniaze? Ponúkame niekoľko užitočných informácií.
Podmienky sú prísne
Základom je uvedomiť si, že väčšina organizácií, ktoré zbierajú prostriedky pre charitu a podobné ciele majú pre tento účel zriadený bankový účet, sms číslo či iné spôsoby, pomocou ktorých môžu ľudia prispievať. Nie je to však pravidlom, preto treba myslieť na to, že podľa zákona o verejných zbierkach a o lotériách a iných podobných hrách sa „verejné zbierky konajú na miestach a v priestoroch všeobecne prístupných alebo pri kultúrnych, športových a iných verejných podujatiach. Zbierky z domu do domu možno konať len vo výnimočných prípadoch.“ Podľa Aleny Koišovej z komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra sa za takýto prípad považuje napríklad „zbierka usporiadaná obcou na verejnoprávne účely, ktorých plnenie patrí do jej pôsobnosti, najmä ak ide o naliehavú pomoc osobám postihnutým živelnou katastrofou. Výnos takejto zbierky je príjmom rozpočtu obce.“
Zo zákona ďalej vyplýva, že „zbierky sa nesmú vykonávať vo verejných dopravných prostriedkoch, na ich staniciach, v lôžkových zdravotníckych zariadeniach, v pohostinských a zábavných miestnostiach a v predajniach.“
Kto môže vyberať peniaze?
Verejnú zbierku na verejnoprospešné účely môže na území Slovenska usporiadať len právnická osoba a každá zbierka musí byť povolená. Rozhodnutie o povolení celoštátnej zbierky vydáva ministerstvo vnútra, obvodné úrady povoľujú zbierky, ktoré sa konajú v ich územnom obvode. Ak niekto tvrdí, že zháňa peniaze pre organizáciu v zahraničí, musí sa vedieť preukázať povolením od ministerstva vnútra, ministerstva financií a tiež od ministerstva zahraničných vecí. Aj keď zákon v týchto prípadoch nepamätá na povinnosť nosiť tieto povolenia pri sebe, každý „seriózny usporiadateľ zbierky však svojich ľudí takýmto dokladom vybaví,“ vysvetlila A. Koišová. Preto ak si nie ste istí, či majú osoby, ktoré vás navštívili povolenie zbierať peniaze na účely, ktoré uviedli a snažia sa vyhnúť odpovedi o legálnosti zbierky, resp. vám odmietnu ukázať doklad o jej povolení, rýchlo za nimi zabuchnite dvere. Je totiž možné, že máte čo do činenia s obyčajnými zlodejmi.
Autor: JAR