Jozef Gruska patrí k priekopníkom informatiky v Čechách a na Slovensku. Jeho obrovskou záľubou sú však betlehemy, ktoré si prináša zo všetkých kútov sveta, v ktorých ako odborník na počítače pôsobil a pôsobí.
Prvý exponát zbierky betlehemov manželov Gruskovcov pochádza ešte z roku 1969. Boli to slovenské šúpoľové jasličky. Prvým výraznejším zahraničným exponátom bola nemecká „pyramída“ vytvorená vo východnom Nemecku, no získaná v západnom Nemecku v roku 1984. Zbierka nevznikala na základe cieľavedomého zberateľského zámeru. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia to v bývalom Československu možné nebolo. Napriek tomu Gruskovci počet betlehemov neustále zvyšovali. Stali sa pre nich špecifickými artefaktmi istého spoločenstva, ponúkli nevšednú príležitosť porovnávania foriem, detailov, farebného i tvarového vkusu, premien geografických špecifík a znakov rôznych kultúr aj rôznych skupín v jednom a tom istom betlehemskom príbehu.
Betlehemy sú vyrobené z najrôznejších materiálov. Od dreva, cez textil, keramiku, šúpolie až po papier. Exotické sú jasličky v orechových a vajcových škrupinách. K netradičným materiálom patria aj pomarančové šupy, liany, minerály, tekvice, papyrus a treščia chrupavka.
Zaujímavé tiež je, že nie vždy sú v betleheme tie isté postavy, i keď Mária, Jozef a dieťa Ježiš nechýbajú nikde. Rozdielne sú napríklad zvieratá, ktoré sú pri jasličkách. V zbierke manželov Gruskovcov je tiež betlehem na loďke, pretože v niektorých krajinách vôbec nevedia, čo sú to pastieri.
Unikátna výstava Betlehemy sveta je v Mestskom kultúrnom stredisku v Bojniciach prístupná do 6. januára.