„Teta Milka, zaviažete mi šnúrky na topánkach?“ Aj takto prichádzajú škôlkari z Kľačna k Emílii Horváthovej, ktorú majú veľmi radi. V tunajšej materskej škole je školníčkou, vydáva deťom obedy, chystá im postieľky na popoludňajší spánok, upratuje. No nielen to. Priestory škôlky im zútulňuje rôznymi ozdobami. Malými i veľkými.
V predvianočnom čase prekvapila deti i ich rodičov veľkým betlehemom. „Okrem stromčeka je to jeden z hlavných symbolov Vianoc. Chcela som ním potešiť deti, spríjemniť im čakanie na najkrajšie sviatky,“ hovorí teta Milka. Zdá sa, že sa jej to podarilo. Malí škôlkari sa na betlehem nevedia vynadívať. Zvlášť ráno, keď prichádzajú do škôlky a vonku je ešte tma, sa pri rozsvietenom betleheme pristavujú. Dokonca sa starajú o zvieratká, hladia ich, či symbolicky kŕmia.
Postavy Márie, Jozefa a troch kráľov sú vysoké viac ako jeden meter, takže sú vyššie ako deti. „Ich výroba nebola jednoduchá. Manžel mi musel najskôr vytvoriť železnú konštrukciu. Tú som postupne obaľovala rôznymi handrami, pomocou nich som vytvárala ruky, nohy, jednoducho celé telo. Tváre som vytvorila kašírovaním, teda lepením papiera. Práve lepidlo je jediný v obchode kúpený komponent, ktorý som pri vytváraní betlehema použila. Handry, ktorých som potrebovala neúrekom, som dostala od dobrých ľudí. Šaty, ktoré majú postavy oblečené, som ušila, steny betlehemu sú z kartónu, strecha je zo slamy,“ opisuje svoje dielo teta Milka. Pracovala na ňom približne dva mesiace, vo voľnom čase, hlavne počas sobôt a nedieľ.
V priestoroch škôlky to nie je jej prvá práca. Vytvorila už aj vianočného soba so saňami, postavičky chlapca a dievčaťa, či rôzne zvieratká. Nikdy si nemyslela, že má výtvarné či umelecké nadanie. Stačí jej aj malý obrázok, drobná inšpirácia a začne pracovať. „Zaujímavé je, že to robí vždy vo voľnom čase,“ hovorí riaditeľka Materskej školy v Kľačne Marta Haláčová a vysvetľuje: „Tvrdí totiž, že keby také čosi mala robiť ako svoje zamestnanie, vôbec by ju to nebavilo. My sme veľmi radi, že má takýto koníček. Pomáha ním aj nám, učiteľkám. Napríklad sme už s deťmi začali hovoriť o Vianociach, o zvykoch, ktoré ich sprevádzajú. Maximálne teda využijeme aj betlehem od tety Milky a vysvetlíme im, čo symbolizuje.“
Tento rok medzi dvadsaťštyri škôlkarov v Kľačne Mikuláš neprišiel. No nie preto, že by deti neposlúchali. Čaká ich totiž posedenie pri jedličke s množstvom zimných a vianočných pesničiek, scénok, ale i prekvapení, pri ktorých nebudú chýbať ani ich rodičia. A k sviatočnej nálade určite prispeje aj betlehem od tety Milky.