Miloš Polcer z Opatoviec nad Nitrou sa ako súkromne hospodáriaci roľník venuje pestovaniu jabĺk popri inom zamestnaní. Na viac ako trojhektárovej ploche má asi 2800 stromov. Jesenný zber jabĺk bol pre neho mimoriadne smutný. „Z celej plochy je len 120 kilogramov jabĺk. Za normálnych okolností som v minulosti zozbieral len z jedného hektáru asi 30 ton jabĺk. Aktívne sa zaoberám ovocinárstvom takmer tridsať rokov, no takýto slabý rok si nepamätám.“
Úrodu jabĺk „pochovali“ mrazy v jarných mesiacoch. Boli asi tri, no najviac uškodil nočný mráz z 1. na 2. mája. Ortuť teplomera vtedy podľa M. Polcera klesla na hornej Nitre na –3 až –4 stupne Celzia. „V tomto období už boli jablone odkvitnuté a na konároch sa objavili malé jabĺčka. V tomto štádiu je plod najcitlivejší, uškodí mu už jeden stupeň pod nulou. Ak je mráz ešte väčší, je po úrode. Zaujímavé je, že kvet jablone je menej citlivý. Samozrejme, aj im mráz uškodí, no čosi z úrody sa vždy zachráni.“
Konečnú úrodu jabĺk ovplyvňuje viacero faktorov, nielen počasie. M. Polcer však upozorňuje: „Pestovateľ môže ovplyvniť výživu stromov, ich ochranu, zavlažovanie. Zabrániť mrazom však nedokáže. Ovocinári občas skúšajú zadymovanie sadov, no z vlastnej skúsenosti viem, že príliš účinné to nie je.“
Mráz však nemá vplyv len na samotnú úrodu, ale aj vývoj stromov. Keď totiž zamrzne, nerastú na ňom žiadne plody, svoju silu a živiny nemá kam dávať. „Automaticky sa posilňuje drevo, teda konáre. Stromy košatejú, rozrastajú sa. Pre mňa ako pestovateľa to znamená oveľa viac práce pri udržiavaní jeho rastu a tvaru koruny. Opiľovanie je vtedy veľmi náročné. Aj preto som s rezom začal už v letných mesiacoch. Aspoň takto som eleminoval rast stromov a trochu si uľahčil opiľovanie konárov v zime.“
M. Polcer verí, že takáto príprava na budúcu úrodu, ktorá spočíva aj v chemickom ošetrovaní stromov, nevyjde tentoraz nazmar.