V minulom týždni sa vybral na päťdňovú mykologickú výpravu, aby pokračoval v mapovaní výskytu húb na hornej Nitre, čomu sa venuje už od roku 1980. Tieto hory totiž veľmi dobre pozná, pretože sa narodil neďaleko, v Novákoch. Hríb hnedofialový sa zatiaľ objavil iba v lokalite Seč a Lipovec pri Vrútkach. Vyznačuje sa nápadne sivohnedým klobúkom, v mladosti na okraji často s fialovým, či hnedofialovým nádychom a bruškatým hlúbikom s hnedastým červenohnedým nádychom. Ide o jedlý a veľmi chutný druh húb. Hornonitrianski hubári si ho mýlia s hríbom dubovým alebo sosnovým.
Napriek unikátnemu nálezu nebol Hagara celkom spokojný. Podľa neho prepásol najvhodnejšie obdobie, keď na hornej Nitre vrcholila jesenná hubárska sezóna. Bol totiž v tom čase na významnej mykologickej akcii v Orlických horách, kde spolu s českými kolegami pomáhal pri základnej inventarizácii húb. Huby totiž aj fotografuje a plodnice, ktoré nad Sečou našiel, už boli prestarnuté, „málo fotogenické“, s úsmevom konštatoval mykológ.
V ďalšie dni preskúmal aj lesy nad Kaniankou a v časti pohoria Ždiar. Tam sa mu darilo oveľa lepšie. Objavil napríklad tiež vzácnu, veľmi krehkú hubu, lopatku žltkastú, ktorá u nás rastie iba vo vysokých Tatrách. Zistil aj niekoľko zaujímavých drevných húb. Tie však musí preskúmať ešte pod mikroskopom, ale predpokladá, že aj medzi nimi sa objavia unikáty.
So sebou si odniesol niekoľko desiatok vzoriek jednotlivých húb. Obohatia jeho bohatý hubársky herbár, ktorý má už viac ako 13-tisíc položiek. Herbár slúži na vedecké účely a je jediným dokladom, spolu s fotografiami, že takáto huba v danej lokalite rástla. Obsahuje podrobný popis každej huby za čerstva a tiež úsušok jej časti. V ňom sa aj po stáročia zachovajú jej najdôležitejšie mikroskopické znaky. Napriek značnému počtu položiek, je to iba zlomok z toho, čo z tejto ešte stále málo preskúmanej časti flóry v slovenských horách rastie. Počet druhov húb odhaduje na desaťtisíce. V mykológii je preto potrebná špecializácia. On sa ako jediný mykológ na Slovensku špeciálne venuje drevným hubám. Pre praktických hubárov nie sú zaujímavé. Ale sú nenahraditeľné pri rozkladaní dreva a rastlinných zvyškov. Bez nich by život na zemi zanikol.
Doktor Hagara publikuje svoje mykologické výskumy v odborných domácich i zahraničných periodikách. Vydal už vyše tridsať hubárskych atlasov a publikácií. Viaceré vyšli v preklade v Českej republike, Holandsku, Nemecku i Maďarsku. Najnovšou je Veľký atlas húb, doteraz najväčší obrazový atlas húb na svete. Obsahuje vyše 1200 fotografií húb vyskytujúcich sa v strednej Európe s podrobným popisom. Na tejto náročnej publikácii, ktorá vyšla vlani na Slovensku a v Čechách, spolupracoval ako hlavný autor s českými mykológmi Vladimírom Antonínom a Jiřím Baierom.