Jedným z nich bola aj akvizičná výstava Z vĺn éteru. Snažila sa upozorniť na potrebu záchrany technických pamiatok, ktoré v súčasnej dobe už patria k pozostalosti národa. Akcia bola zameraná na získanie tých najbežnejších predmetov z domácností – rádií. Keď sme na konci minulého roku dali túto aktivitu do programu múzea, v zbierkach bola pomerne malá kolekcia starých rádií, len s ôsmimi kusmi, z ktorých prvé bolo získané v roku 1962, ostatné sa sústredili po roku 1997. Darcovia však múzeu nezištne venovali ďalšie a v priebehu jedného roka sa počet týchto muzeálií zdvojnásobil.
Počas akcie sa návštevníkom predstavili všetky rádiá zo zbierok múzea. Medzi rôznymi značkami sa nachádzali krásne dizajnérske kúsky od výrobkov z prvej ČSR po „len“ 20 rokov staré. Každý vystavený exponát mal okrem názvu predmetu uvedené meno človeka, ktorý dal rozhlasový prijímač do múzea, čím sme aspoň takto chceli vyjadriť darcom vďaku a preukázať úctu.
Hornonitrianske múzeum v Prievidzi chce v podobných aktivitách ku Dňom európskeho kultúrneho dedičstva, určeným záchrane pamiatok, pokračovať i ďalšie roky. Treba si uvedomiť, že aj tie najbežnejšie predmety, ktoré sme schopní označiť za „staré haraburdy,“ raz vymiznú a stanú sa vzácnosťou. Preto chceme zachraňovať dedičstvo predkov a zachovať ho pre nasledujúce generácie, no bez pomoci širokej verejnosti sa tento cieľ plniť nedá. Nasledujúci rok bude naše múzeum venovať pozornosť zhromažďovaniu archaických písacích strojov, z ktorých sa už tiež v múzeu začala tvoriť pekná zbierka. Pri prezentácii si ju budú môcť pozrieť obyvatelia nášho regiónu a v budúcnosti môžu náš kraj predstaviť aj na celoslovenských či medzinárodných podujatiach.
Na záver ešte jedno poďakovanie všetkým, čo prispeli počas Dní európskeho kultúrneho dedičstva i pred nimi k záchrane nášho technického dedičstva a vyplnili prázdny priestor v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi svojím starým rádiom, ale aj ďalšími nemenej zaujímavými predmetmi.