Predseda úradu a zároveň predseda vyšetrovacej komisie Bohuš Sliacky predpokladal, že by komisia mohla správu ukončiť do konca septembra. Vyšetrovanie však bolo mimoriadne náročné a nebolo ho možné urýchľovať, pretože ide o mimoriadne zložitý a z geologického hľadiska nevšedný prípad. Vyšetrovacia komisia počas vyšetrovania vypočula 55 svedkov a zhromaždila veľké množstvo dokumentov súvisiacich s prípravou porubu na ťažbu, predchádzajúcim geologickým prieskumom a ostatnou činnosťou baníkov. Prizvala si aj nezávislých expertov zo Slovenska, Českej republiky a Poľska. S expertmi sa komisia stretla dvakrát.
Záverečná správa, ktorú poskytnú aj policajnému vyšetrovateľovi, bude obsahovať najdôležitejšie závery o príčinách nešťastia. V prílohe budú kópie všetkých písomných podkladov a zápisníc, čo je dovedna 550 listov. Okrem toho aj 28 máp, 49 fotografií a posudky zahraničných a domácich odborníkov. Nebudú v nej však návrhy na opatrenia. Tie musel OBÚ prijímať priebežne.
V najviac postihnutej 321 metrov dlhej prístupovej chodbe k stenovému porubu, baníci zatiaľ vyčistili od závalového materiálu, ale aj zdemolovaných častí dopravníkov, potrubí či elektrických káblov prvý, tridsať metrový úsek. Predtým však museli vybudovať bezpečnostnú betónovú hrádzu, ktorá má ochrániť chlapov proti prípadnému opakovanému prievalu. Podľa informácií, ktoré poskytla Adriána Siváková, hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza, postupujú pomaly, pretože baníci preberajú zavalené priestory ručne. V tejto chodbe sa totiž ešte nachádzajú aj telá posledných dvoch obetí.
Podobne je to aj v prípade druhej prístupovej, prievalom menej postihnutej chodby. Aby sa k nej dostali, v minulých dňoch museli vyraziť novú, 56 metrov dlhú chodbu. V pôvodnej chode postavia provizórnu a neskôr tiež definitívnu protiprievalovú hrádzu, čím bude ostatná časť bane odizolovaná od miesta prievalu.
Autor: pre