V Bojniciach žije štyristo občanov starších ako sedemdesiat rokov. Domov dôchodcov, nachádzajúci sa v tomto meste má určite opodstatnenie. V súvislosti s neoprávneným financovaním tohto zariadenia, ktoré je súčasťou Centra so-
ciálnej pomoci Bojnice, bolo potrebné hľadať východisko. Po rokovaniach, návštevách podobných zariadení v Kanianke a Nitrianskom Pravne, poslanci rozhodli, že domov dôchodcov prejde od nového roku do zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. „Do konca roka zariadenie problém nemá, jeho chod zabezpečuje z vlastných zdrojov centrum sociálnej pomoci. Rozhodnutie, že ho mesto preberá do svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, je dôležité pre ďalšiu postupnosť krokov a žiadosť o finančný príspevok z Trenčianskeho samosprávneho kraja. Predpokladáme, že z rozpočtu mesta budeme musieť na jeho chod vyčleniť zhruba 1,5 milióna korún. Určite sa však zvýšia poplatky za služby, ktoré obyvateľom domova dôchodcov v tomto zariadení poskytujú. Môže sa stať, že budú raz tak vysoké ako doposiaľ,“ informoval Ján Oberfranc, vedúci správneho oddelenia Mestského úradu v Bojniciach. Ak však dôchodcovia nebudú disponovať takou sumou, určite nepôjdu na ulicu. Na pobyt v tomto im budú musieť prispievať deti, sú povinné postarať sa o svojich rodičov.
Riaditeľ Centra sociálnej pomoci (jeho súčasťou je aj domov dôchodcov) v Bojniciach Marián Šimko, považuje rozhodnutie poslancov za ideálne riešenie. „Naši klienti nepocítili a ani nepocítia, že sa niečo deje, že sa niečo zmenilo. Služby pre nich budeme zabezpečovať tak, ako doposiaľ. Ide skutočne len o to, že naplníme znenie zákona a zriaďovateľské kompetencie prevezme mestský úrad. Sme radi, že koexistencia detí a dôchodcov bude pokračovať. Má to svoje opodstatnenie. Doposiaľ starkí platili za pobyt u nás a služby, ktoré pre nich zabezpečujeme nízke poplatky. Určite sa zvýšia, ale myslím si, že každému zákonom dané minimum zostane,“ dodal.