Miestne rozhlasy sa začali budovať na Slovensku v päťdesiatych rokoch minulého storočia. Odvtedy sú najoperatívnejším prostriedkom na informovanie v dedinách. Aj v našich hornonitrianskych. Ich prevádzka, či starostlivosť o ne je všade približne rovnaká. Náhodne sme si vybrali tri obce – Radobicu, Opatovce nad Nitrou, Tužinu a v nich sme sa na miestny rozhlas pozreli z viacerých strán.
Súčasnosť patrí jednoznačne novým informačným technoló-
giám. Predovšetkým internet je silným fenoménom dneška. „Zasiahol aj do života našej obce. Veď máme vlastnú webovú stránku. Ľudia si na nej nájdu všetky dôležité informácie,“ hovorí starostka Opatoviec nad Nitrou Dana Melišková, no jedným dychom dodáva: „Internet však využíva hlavne mladá generácia. Stredná a staršia sa pri informovaní spolieha na klasické spôsoby. Sú to napríklad vývesné tabule, ktoré máme po obci, či náš časopis. No hlavne je to miestny rozhlas. Myslím, že do dediny vždy vnesie život. Keď začne hrať hudba, ľudia okamžite spozornejú a povedia si ´musím počúvať, niečo sa deje´. Takže jednoznačne patrí ku koloritu obce.“
Podobný názor má aj starosta Tužiny Ján Sloboda. Hovorí, že obecný rozhlas má nezastupiteľné miesto v informovanosti a dodáva: „Významnú úlohu má aj v prípade krízových situácií. Na to nesmieme zabúdať.“ Marta Košovská z Radobice hovorí: „Rozhlas má pre nás veľký význam. Veď môžeme ľudí okamžite o všetkom informovať. A to je obrovská výhoda.“
Vo všetkých troch spomínaných obciach myslia na rozhlas pri každom schvaľovaní rozpočtu. V Radobici jeho stav nie je najlepší, ročne na jeho prevádzku a údržbu minú od 10 do 50-tisíc korún. V Opatovciach získali pred štyrmi rokmi peniaze na nákup novej ústredne z Ministerstva financií SR, konkrétne z výnosu lotérií. „Na výraznejšiu rekonštrukciu vonkajších rozvodov a ampliónov zatiaľ peniaze nemáme. Vymieňame ich postupne, podľa potreby.“ Aj v Tužine každý rok vykonávajú na miestnom rozhlase nevyhnutnú údržbu. „Naším cieľom je, aby bol ustavične funkčný. Ročné investície do rozhlasu sú približne desaťtisíc korún. Väčšie investície plánujeme až pri výmene starej ústredne za novú.“
Sťažujú sa na niečo obyvatelia v súvislosti s miestnym rozhlasom? Na túto otázku nám odpovedali starostovia takmer zhodne. Zväčša ľuďom prekáža, keď čítané správy horšie počujú a upozorňujú tiež na poruchy, ktoré vznikajú. To starostovia, samozrejme, vítajú.
„Oznamy hlásime podľa potreby počas celého dňa, približne od pol deviatej ráno do pol piatej popoludní. Ak je to potrebné, aj cez víkend,“ hovorí starosta Tužiny. Podobne operatívne, podľa potreby sa ozýva rozhlas aj v Radobici. V Opatovciach, tak ako v iných dedinách, informujú dopoludnia hlavne o obchodníkoch, ktorí prišli niečo predávať. „Dôležité obecné oznamy sa snažíme zverejňovať až po 16. h, keď je už väčšina ľudí doma z práce. Nemáme problém vyhlasovať aj v sobotu a nedeľu.“