
Stretnutie trvalo tri dni, počas ktorých zástupcovia Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovinska hovorili o daňovej politike v únii, prijatí eura na Slovensku, rozšírení Schengenského priestoru, inštitucionálnej reforme EÚ a o otázke podpory Európskej zmluvy. Podpredseda Výboru pre európske záležitosti parlamentu Slovinska Bogdan Barovič ozrejmil skúsenosti svojej krajiny so zavedením eura, čo slovenská delegácia vnímala veľmi pozitívne. Podľa Františka Palka, štátneho tajomníka Ministerstva financií SR „je príklad Slovinska vo vzťahu prístupového procesu Slovenska do eurozóny veľmi zaujímavý, pretože je to prvý z nových členských štátov EÚ, ktorý prijal euro, pričom tento proces zvládol bez problémov v prospech obyvateľov. Preto by sme sa radi inšpirovali ich príkladom.“ Za najdôležitejšiu považuje prípravu občanov na to, aby novú menu prijali bez akýchkoľvek ťažkostí a aby si uvedomili, že zavedenie eura je v ich prospech. „Proces sme naštartovali s dostatočnou časovou rezervou už v roku 2005 a všetky kroky vedú k dostatočnej pripravenosti Slovákov. Celý proces prijatia novej meny by sme mali stihnúť v stanovenom termíne,“ dodáva Palko.
Hostiteľ a predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Milan Urbáni vyzdvihol snahy Slovenska: „Som hrdý, že Slovensko patrí medzi najsmelšie a najlepšie pripravené krajiny. Teraz je na nás, aby sme pokračovali v informovaní a príprave občanov na túto zásadnú zmenu. Chceme zdôrazňovať hlavne pozitíva novej meny, ktorých je určite viac ako negatív.“ Za najväčšie klady prijatia eura považuje Milan Štefanec z Výboru pre európske záležitosti to, že občania nebudú platiť kurzové poplatky za zmenu meny, na ktoré sú v súčasnosti naviazaní a fakt, že euro je stabilnejšie ako koruna: „Všetky krajiny, ktoré zaviedli euro, zaznamenali nárast obchodnej výmeny s krajinami v rámci eurozóny, aj mimo nej. Očakávame aj hospodársky rast, ktorý by sa mohol prejaviť vo zvýšení zamestnanosti, zlepšení platových podmienok, a tým pádom aj celkovej životnej úrovne obyvateľov Slovenska,“ vysvetlil Štefanec.
Slovinský zástupca Bogdan Barovič považuje prijatie eura za spôsob vyrovnávania rozdielov medzi starými a novými členskými štátmi: „Členovia únie z roku 2004 si musia uvedomiť, že nemajú také možnosti ako Dánsko, Švédsko či Veľká Británia. Radím im preto, aby čo najskôr vstúpili do eurozóny. Je dôležité, aby sa v dohľadnom čase vyrovnali rozdiely oproti starším členom EÚ, aby sa tento priemer postupne znižoval a úroveň približovala.“
Európske výbory na svojom stretnutí v Bojniciach tiež zhodnotili, že Slovensko sa dobre vyrovnalo so situáciou na východnej hranici v súvislosti so vstupom do Schengenského priestoru v ja-
nuári 2008. Okrem toho odporučili krajinám V4, aby uľahčovali vybavovanie víz v rámci spolupráce s krajinami mimo Schengenu.
Najbližšie rokovanie výborov V4 sa bude konať v januári 2008 v maďarskom Vyšehrade.