Napriek tomu, že ako kňaz po štúdiách v Banskej Bystrici pôsobil Mikuláš Mišík v Hronci, Novej Bani, Vrútkach, vo Zvolene, Trnave, Šimonovanoch, Handlovej a Kláštore pod Znievom, predsa sa stále zaujímal o svoje rodisko – Prievidzu. Podľa autorky výstavy Jaroslavy Kupčokovej jej venoval vo svojej tvorbe najväčšiu pozornosť. „Mišíkove najvýznamnejšie dielo ´Prievidza´ čakalo desaťročia na vydanie. Pracovať na ňom začal pred rokom 1930 a prvý raz začal hľadať vydavateľa o tri roky neskôr. I keď o monografiu bol záujem, viackrát bolo prisľúbené jej publikovanie, k tlači došlo až v roku 1971. K verejnosti sa dostala až v roku 1989, čoho sa však jej autor už nedožil.“ Napísal však oveľa viac prác, o ktoré sa i dnešní historici opierajú a nájdu v nich východiskové body pre ďalšie bádanie.
Expozícia v Hornonitrianskom múzeu sprístupňuje život Mikuláša Mišíka, naplnený plodnou tvorbou, prostredníctvom hutných informácií, doplnených bohatou obrazovou dokumentáciou i materiálmi zo súkromného i pracovného života. „Hoci múzeum nemá vo svojich zbierkach predmety pripomínajúce život a dielo Mikuláša Mišíka, ani doteraz nebola vydaná publikácia o tejto osobnosti, stretli sme sa pri zostavovaní výstavy s nesmiernym pochopením i ochotou pri získavaní materiálov. Pomohli inštitúcie, súkromné osoby i rodinní príslušníci Mikuláša Mišíka,“ zdôraznila J. Kupčoková.
Vernisáž výstavy sa konala v rámci 14. stretnutia Klubu rodákov hornej Nitry. Zúčastnil sa na nej aj banskobystrický diecézny biskup Rudolf Baláž. V krátkom príhovore priznal, že s Mikulášom Mišíkom sa osobne poznal. Vyzdvihol ho ako dobrého kňaza, človeka i literáta. „Jediný neduh, ktorý snáď mal, bolo asi len fajčenie,“ spomenul R. Baláž s úsmevom. Už vážnejšie dodal, že človek, akým bol Mikuláš Mišík, je pre všetkých vzorom.
Výstava, približujúca život a dielo Mikuláša Mišíka, ale i jeho súkromie, potrvá do polovice októbra. „Aj školská mládež teda bude mať príležitosť spoznať túto výraznú kapacitu nielen regionálneho dejepisectva, publicistiky a kléru, aby neupadla do zabudnutia,“ dodala J. Kupčoková.