Centrum sociálnej pomoci v Bojniciach, ktoré zastrešuje detský domov a domov dôchodcov vzniklo v roku 1999. Realizovali tu priekopnícku myšlienku, starali sa o deti i seniorov, pripravovali pre nich spoločné aktivity. Všetci si to pochvaľovali, na skusy chodili záujemcovia z Európy i Ameriky. Podľa slov Mariána Šimka, riaditeľa centra, tento projekt realizujú podľa ich vzoru v niekoľkých európskych krajinách. Dnes nemožno jednoznačne povedať, či bude pokračovať v Bojniciach.
Čo sa vlastne stalo?
V čom je vlastne problém? Vo financovaní. Do roku 2004 patrilo Centrum sociálnej pomoci v Bojniciach pod Krajský úrad v Trenčíne. Prechodom kompetencií sa rozhodlo, že detský domov bude zastrešovať Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Trenčíne ako osobitne určený úrad. Domov dôchodcov zostal bokom, zriaďovateľmi takýchto sociálnych zariadení sú v zmysle zákona vyššie územné celky alebo samospráva. V Bojniciach sa tak nestalo. V máji tohto roku nové vedenie trenčianskeho úradu práce rozhodlo, že bude dôsledne dodržiavať literu zákona o sociálnej pomoci a je potrebné nájsť riešenie čo s domovom dôchodcov. A tu je ten problém. Kto ho bude financovať, kto sa stane jeho zriaďovateľom, akú bude mať ďalšiu podobu? Všetci zainteresovaní zhodne tvrdia – dôchodcov sťahovať nebudeme, veď koniec koncov nie je ani kam, nepôjdu na ulicu.
Alternatív je niekoľko. Mesto môže zriadiť neziskovú organizáciu, ktorá bude domov dôchodcov zastrešovať, alebo bude financovať pobyt seniorov v centre sociálnej pomoci. Ďalšou možnosťou je, že zriaďovateľom bojnického domova dôchodcov sa stane Trenčiansky samosprávny kraj. Trenčiansky úrad práce navrhol päť variant riešenia. „Keby sa nepodarilo nájsť nijaké riešenie a centrum sociálnej pomoci by fungovalo tak ako v súčasnosti, máme prísľub z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, že starostlivosť o dôchodcov by plynulo pokračovala. Ľudia by určite nešli na ulicu, kapacita domova dôchodcov by sa prirodzenou cestou znižovala. Časom by sa vlastne toto zariadenie pretransformovalo na domov sociálnych služieb pre rôzne postihnuté deti a mládež. Vôľa je však taká, aby domov dôchodcov v Bojniciach zostal. Jeho terajšia kapacita nepostačuje, evidujeme osemdesiat žiadostí o prijatie seniorov do tohto zariadenia,“ informuje Marián Šimko, riaditeľ Centra sociálnej pomoci v Bojniciach.
Seniorov je čoraz viac
Demografický vývoj v Bojniciach nie je zatiaľ priaznivý. Zmenu očakávajú až po realizácii smelých zámerov v bytovej politike. Populácia starne. „V súčasnosti 19,6 % občanov nášho mesta tvoria dôchodcovia starší ako 65 rokov. Štyridsiatim zabezpečujeme opatrovateľskú službu a v poradovníku máme zapísaných ďalších päťdesiat občanov, ktorí požiadali o umiestnenie v domove dôchodcov. Nielen v tom našom bojnickom, ale i do Centra sociálnych služieb v Nitrianskom Pravne, či penzióne v Kanianke,“ približuje aktuálnu situáciu Ján Oberfranc, vedúci správneho oddelenia Mestského úradu v Bojniciach.
Hneď ako sa v meste dozvedeli o probléme začali konať, hľadať východiská. Vedia, že prispievať finančne na chod domova dôchodcov bude pre mesto problematické. V rozpočte sotva nájdu zhruba štyri milióny korún, aby zabezpečili starostlivosť o starých občanov. Informovali sa, ako pracuje zariadenie v Kanianke, ktoré je neziskovou organizáciou, zaujímala ich najmä efektívnosť prevádzky. „Sme toho názoru, že najvhodnejším riešením by bolo pričlenenie domova dôchodcov v Bojniciach k Centru sociálnych služieb v Nitrianskom Pravne. Nevznikli by jednorazové náklady, budovy sú vo vlastníctve mesta. Bola by to najschodnejšia cesta. Rozhodnúť však musí Trenčiansky samosprávny kraj. Veríme, že pri realizácii našich zámerov nám pomôžu aj desiati poslanci TSK z nášho okresu. Určite pochopia, že ľudí nemôžeme vyhodiť na ulicu,“ upresňuje Ján Oberfranc.
Konečné rozhodnutie musí padnúť do konca septembra. Potom bude jasné, aký osud stihne Domov dôchodcov v Centre sociálnej pomoci v Bojniciach. Nech bude akýkoľvek, isté je, že jeho súčasní klienti nezostanú na ulici. Aspoň tak tvrdia všetci, ktorí sú v tomto probléme zainteresovaní.