Na začiatku septembra sú vždy zaujímavé čísla v počtoch žiakov. Ako sa zmenili na prievidzských základných školách oproti vlaňajšku?
Do lavíc v ôsmich základných školách patriacich pod správu mesta Prievidza zasadne 4719 žiakov. Je to o 351 menej ako vlani. Prvákov bude o 56 menej ako v minulom školskom roku. Pokles počtu žiakov by mal pokračovať ešte v nasledujúcich troch rokoch. Potom by podľa počtu narodených detí malo dôjsť k stabilizácii. Dodám ešte, že mesto Prievidza spravuje osem základných a jedenásť materských škôl, školské zariadenia, predovšetkým jedálne, Základnú umeleckú školu Ľ. Stančeka a Centrum voľného času Spektrum.
Kým žiaci oddychovali, pracovníci vášho odboru a vedenia škôl určite nesedeli so založenými rukami. Ako ste sa pripravovali na prvé zvonenie?
Opäť spomeniem najskôr čísla. Do oblasti materiálno- technického zabezpečenia nového školského roka sme vložili viac ako sedem miliónov. Na údržbu sme minuli 2 milióny 616 tisíc korún, do investícií smerovali 4 milióny 741 tisíc korún. Chcem zdôrazniť, že prostriedky boli využité nielen na obnovu budov, ale aj na nákup učebných pomôcok. Investovali sme peniaze do didaktickej techniky, predovšetkým výpočtovej.
Pozornosť ste však sústredili aj na samotný výchovno – vzdelávací proces. Čo nové v ňom možno očakávať?
Ešte v júli poslanci mestského zastupiteľstva schválili koncepciu školstva v Prievidzi na nasledujúce tri roky, v ktorej sme aktualizovali zámery, úlohy a ciele v tejto oblasti. Sústrediť sa chceme predovšetkým na využívanie výpočtovej techniky vo vyučovacom procese. Tieto ciele sme mali už v predchádzajúcej koncepcii. Napĺňali sme ich napríklad nákupom didaktických tabúľ. Minulý týždeň mestské zastupiteľstvo schválilo koncepciu využívania informačno – komunikačných technológií v školách. Analyzuje nielen súčasný stav, ale predovšetkým prináša jasné zámery do budúcnosti. Patrí k nim napríklad zosieťovanie. Chceme, aby boli všetky školy prepojené, no hlavne, aby každá učebňa a trieda mala prípojku na internet a mohla ju kedykoľvek počas vyučovania využiť. Celý projekt je koordinovaný s oddelením informatiky mestského úradu a ďalšími subjektami. Zosieťovanie navyše bude tvorené v rámci schválenej celomestskej metropolitnej siete. Všetky tieto naše kroky smerujú k modernému a efektívnemu vzdelávaniu na prievidzských základných školách.
Spomínali sme už údržbu a opravy na školských budovách. Museli ste niekde riešiť havarijný stav?
Väčšie starosti s vodou a kanalizáciou sme mali v Základnej škole na Ul. Šafárika, podarilo sa nám ich odstrániť. Problematické sú aj fasády v ZUŠ L. Stančeka a v ZŠ na Mariánskej ulici, či statika telocvične pri ZŠ na Malonecpalskej. Sú to nedostatky, ktoré síce bezprostredne neohrozujú vyučovanie, no chceme ich čo najskôr odstrániť.
V minulých rokoch sa veľa hovorilo o racionalizácii siete škôl. Bude ďalej pokračovať?
Situácia je stabilizovaná. Napriek tomu, že počet žiakov klesá, nemusíme pristupovať k rušeniu škôl. Chystáme len presťahovanie Materskej školy na Nedožerskej ceste do budovy ZŠ na Malonecpalskej ulici. Stane sa tak k 1. septembru 2008. Škôlka teda nebude zrušená, len ju presťahujeme. Veď napríklad v jedálni tejto školy sa detičky stravovali aj doteraz. Od budúceho školského roku navyše práve jedáleň pri ZŠ na Malonecpalskej ulici bude pripravovať stravu pre deti zo všetkých prievidzských škôl, ktoré majú kvôli zdravotným problémom predpísané rôzne diéty.
Školský rok 2007/2008 sa začína. Čo v jeho úvode želáte žiakom, pedagógom, školám?
Želám nielen deťom, ale aj učiteľom a vedeniam škôl a školských zariadení úspešný nielen štart do nového školského roku. Nech sa im darí vo všetkom, čo ich čaká v nasledujúcich desiatich mesiacoch.