Kosmáč trpasličí
(Cebuella pygmaea)
Keď sa povie opica, väčšina z nás si predstaví mohutné zvieratá. Kosmáč trpasličí je však najmenšia opica na svete. V dospelosti dorastá do dĺžky len 12 až 15 cm, jeho hmotnosť je najviac 125 gramov. Zmestí sa do dlane dospelého človeka, mláďa je veľké asi ako palec muža. Chvost kosmáča je dlhší ako samotné telo, dosahuje 17 až 23 cm.
Do bojnickej ZOO sa toto roztomilé zvieratko dostalo náhodou. „Štát zhabal párik opičiek istému chovateľovi z Bratislavy, ktorý ich mal bez potrebných dokladov. Nemali sme v pláne chovať ich v našej ZOO, nemali sme pripravenú patričnú expozíciu. Preto skončili zatiaľ v mojej kancelárii,“ vysvetlil hlavný zoológ bojnickej ZOO Peter Lupták, no dodal: „Vytvorili sme im však výborné podmienky na ich život. Počas celého dňa pre ne svieti UV svetlo, ktoré im nahrádza slnko.“ Páriku opičiek sa už v bojnickej ZOO narodili 25. apríla dve mláďatá, čo je u tohto druhu bežné. Podobne ako vo voľnej prírode, aj v zajatí sa v prvých týždňoch o mláďatá stará predovšetkým otec. „Nosí ich na svojom chrbte, k matke ich prinesie len v čase kŕmenia. Zaujímavé je, že kosmáče žijú v rodinných skupinách, takže keď mláďatá odrastú, starajú sa o ďalšie potomstvo, ktoré rodičia privedú na svet,“ prezradil P. Lupták.
Kosmáče trpasličie sa živia ovocím, kvetmi, nektárom a hmyzom. Aj v bojnickej ZOO si pochutnávajú napríklad na kobylkách, či rôznych larvách. „Na rozdiel od iných pazúrikatých opíc tvorí ich potravu vo voľnej prírode živica. Získavajú ju narezávaním otvorov v kôre stromov. Naše opičky, asi ešte podľa zvyku z prírody, aj vo svojom terajšom obydlí vytvárajú diery v konároch, ktoré majú k dispozícii. Živice sa z nich, samozrejme, nedočkajú. Potrebné živiny získavajú z inej potravy.“
Domovom Kosmáčov trpasličích je západná časť Južnej Ameriky, predovšetkým Ekvádor, Kolumbia, Brazília a Peru. Nie sú priamo ohrozeným druhom, i keď vyrubovanie dažďových pralesov im neprospieva. Sú však chránené. Vďaka tomu, že sú malé, nenáročné a predovšetkým milé, neraz sa stávajú obľúbenými domácimi miláčkmi. Podľa P. Luptáka v žiadnej ZOO na Slovensku kosmáča nechovajú. „U nás ich návštevníci zatiaľ vidieť nemôžu. Plánujeme však vytvoriť voliérovú vytrínu, v ktorej by mohli byť umiestnené.“
Výrik obyčajný
(Otus scops)
Neplánovane sa v ZOO Bojnice ocitol aj výrik obyčajný. Mláďa spadnuté pod stromom si všimol v neďalekých kúpeľoch jeden z hostí. Pre malého operenca sa vydal Marian Krchniak z bojnickej ZOO, ktorý sa vtáctvu venuje už dlhé roky. „Starám sa o túto sovu od posledného júlového dňa. Mal som ho chvíľu aj doma, no v noci vytrvalo pískal. Nečudujem sa, že ich rodičia neustále kŕmia, aby boli ticho,“ s úsmevom hovorí M. Krchniak.
Slovensko a Bojnice sú severným okrajom výskytu tohto malého operenca. V päťdesiatych rokoch minulého storočia v Bojniciach pravidelne hniezdil, neskôr sa vytratil. Postaral sa o to rozmach využívania chemických látok v poľnohospodárstve. „Tie zničili niektoré druhy hmyzu, ktorými sa tieto drobné sovy živili. S úpadkom poľnohospodárstva sa menej využívajú chemikálie a tak sa opäť objavili rôzne pestré motýle a ďalší hmyz, teda skvelá potrava pre výrika obyčajného. V Bojniciach ho okolo zámku toto leto dlho len počul volať Vladimír Pazdera. Až tento nález mláďaťa je dôkazom, že tu skutočne opäť po desiatkach rokov žije a úspešne hniezdi.“
Výrik obyčajný je nočný vták. Počas dňa sa aj v pracovni Mariána Krchniaka rád ukrýval na tmavom mieste. Zaujímavosťou je, že v prírode sa dokáže skvele prispôsobiť vonkajšiemu prostrediu. Keď si sadne na konár stromu a bez pohnutia sedí, je takmer nespozorovateľný. Tento druh sovy patrí k najmenším u nás. Keď dorastie, je veľký asi ako drozd. Pred zimou odlieta zo Slovenska do teplých krajín.
Operenec, o ktorého sa starajú v bojnickej ZOO rastie ako z vody. Aká budúcnosť ho čaká? „Snažili sme sa v blízkosti miesta, kde bol objavený, hľadať hniezdo. No neúspešne. Pravdepodobne preto bude žiť v našej zoologickej záhrade. Vytvoríme mu podmienky, aby mu u nás bolo dobre. Budeme jednou z mála ZOO na Slovensku a v Čechách, ktorá bude chovať výrika obyčajného,“ dodal M. Krchniak.