Piatok, 30. júl, 2021 | Meniny má LibušaKrížovkyKrížovky

Urbanovský pôjde na ďalšie majstrovstvá sveta

Slovenský pohár v behu do vrchu pokračoval 12. kolom – Behom cez Hradisko. Bola to zároveň kvalifikácia mužov, žien a juniorov na majstrovstvá sveta v behu do vrchu, ktoré budú vo švajčiarskom Saillone. Na osemkilometrovej trati s prevýšením 321 m, so štartom a cieľom v Jedľovinách nad Vrútkami, dosiahol vynikajúci výsledok 22-ročný bežec AK Baník Prievidza Martin Urbanovský. Vyhral kategóriu mužov a kvalifikoval sa na ďalší svetový šampio-
nát!
„Víťazstvo ma veľmi potešilo. Osobne som predpokladal, že budem možno tak druhý alebo tretí, vo svoje prvenstvo som veľmi neveril. Tento rok sa bežalo nielen do kopca, ale aj z kopca, čo veľmi neobľubujem. Najmä keď sa beží po kamenistom teréne. Mám z toho rešpekt, odkedy som si natrhol šľachu v členku pred dvomi rokmi. Dole i hore sa tu bežalo po prvýkrát, bolo to prispôsobené podmienkam, aké budú na MS,“ prezradil Martin Urbanovský po víťaznom behu. „Boli to napínavé preteky, dlho sme bežali v popredí traja – Imrich Ma-
gyar z Nových Zámkov, Marián Davidík z Bratislavy a ja. V poslednom najstrmšom stúpaní už Magyar nestačil a ja som si vytvoril mierny náskok. No pri zbehu dole som bežal opatrnejšie a Davidík ma dobehol. Prakticky až do záveru sa držal v blízkosti za mnou. Vyhral som napokon o 4 sekundy,“ priblížil dramatické preteky úspešný prievidzský bežec a duatlonista, ktorý po víťazstve môže už myslieť na majstrovstvá sveta v behu do vrchu.
Pri otázke o jeho ambíciách však zostáva dosť opatrný, vysoké ciele si nedáva.
„Pred majstrovstvami sveta veľké oči nemám, ako som už spomínal trať zložená z behu hore a následne aj dole mi veľmi nevyhovuje. Zatiaľ sa mi ani na internete nepodarilo nájsť podrobnejšie informácie o majstrovstvách sveta, viem akurát, že trať by mala mať 12,5 km. Maximálne spokojný budem, keď skončím v prvej polovici štartového poľa. Určite by som sa nerád vracal s podobným umiestením ako vlani, keď som v Turecku na svetovom šampionáte obsadil 105. pozíciu,“ dodal M. Urbanovský.
Na Behu cez Hradisko si solídne počínali aj ďalší bežci z nášho okresu. Medzi juniorkami skončila tretia Michaela Halačová, tretí bol aj Ján Hrivnák (obaja AK Baník Prievidza) medzi 40 –50-ročnými mužmi. V rovnakej kategórii bol štvrtý Štefan Kotian (BK Ráztočno). Piaty skončil medzi juniormi Kirill Potapov (A-sport team PD), šiesty v kat. mužov nad 60 rokov František Číž (Slov. orol PD) a siedmy Štefan Karak (Z. Kostoľany) medzi 50 – 60-ročnými mužmi.
Bežci do vrchu, aj neregistrovaní, si môžu prísť zasúťažiť v sobotu 25. augusta do Kamenca p/Vt. na nultý ročník Behu na Vtáčnik. Prezentácia je od 8. h na futbalovom ihrisku, štart je na rovnakom mieste o 10.h.