Bolesť chrbta je problém, s ktorým sa denne stretávame v našich ortopedických a rehabilitačných ambulanciách. Hlavne mladí a pracovne aktívni pacienti často prichádzajú s požiadavkou: pán doktor, urobte so mnou niečo, aby som mohol naplno pracovať, aby ma chrbát nebolel, keď šoférujem, keď si chcem občas zahrať tenis, keď spím atď. A najlepšie je, keď tento zázrak urobíme hneď a natrvalo. Ale zázraky tohto druhu sa konajú málokedy... Samozrejme, že ako lekár musím vylúčiť najskôr množstvo možných príčin bolestí chrbta, ale pre stanovenie diagnózy často stačí rozhovor, v ktorom mi pacient opíše jeho stravovacie a pohybové návyky, koľko času denne strávi na rôznych poradách, pracovných sedeniach, za volantom, za počítačom, či pravidelne športuje... A zrazu spolu zistíme, že prevažnú časť dňa strávi v sede a pohybová aktivita či šport sú pre neho pojem neznámy, resp. veľmi zriedkavý. Nedostatok času je výhovorka.
Čo to vlastne je moderný životný štýl? Technické vymoženosti, ktoré nás odnaučili hýbať sa? Autá, pohyblivé schody, počítače, stres, fast foody, kalorické jedlá? Áno, aj toto všetko táto doba prináša. Musíme si ale včas uvedomiť, že bolesť chrbta je zdvihnutý varovný prst nášho tela, je to signál, ktorý by sme nemali ignorovať. Nie je správne tieto symptómy prekrývať rôznymi voľne dostupnými liekmi. Podľa štatistík je práve skupina liekov nazývaných nesteroidné antireumatiká (rôzne nám známe brufen-y, veral-y atď.) najpoužívanejšou skupinou liekov na svete. A keď už hovoríme o číslach, pridám ešte niekoľko. Približne 13 percent detí od 7 do 11 rokov trpí obezitou. Podľa dlhodobých výskumov na Slovensku štyri z piatich detí majú nadváhu aj v dospelosti a 70 percent obéznych rodičov má obézne deti. A zapríčiňuje ju skôr nedostatok pohybu ako nesprávna výživa.
Možno práve prvá návšteva ortopéda alebo rehabilitačného lekára by mala byť impulzom, ako urobiť niečo pre svoje zdravie. Pacientovi poradíme, naučíme ho, ako správne sedieť, ležať, ako zdvíhať bremená, ako si pomôcť, keď sa bolesti začínajú... A niekedy stačí naozaj málo: mať správnu výšku pracovného stola alebo napríklad pracovnej dosky kuchynskej linky, správne osvetlenie, zmeniť vaše obľúbené vysedené kreslo za kvalitnú nastaviteľnú stoličku, resp. vyskúšať sedenie na fit lopte alebo sedacom kline, pre ľudí pracujúcich s počítačmi používať podperu predlaktia a gelovú podložku pod myš. A základom je pohyb, pretože pohyb je život. Choďte na prechádzku po náročnom pracovnom dni, venujte sa pravidelne najrôznejším druhom športu, samozrejme s ohľadom na svoj vek a telesnú kondíciu. Pri zdravotných ťažkostiach sa o vhodnej pohybovej aktivite poraďte so svojím lekárom. Výsledkom bude pozitívny vplyv nielen na pohybový, ale aj na kardiovaskulárny a dýchací systém, zníženie rizika infarktu alebo cievnej mozgovej príhody. Zvýši sa tým vaša celková telesná i duševná kondícia, pohoda a sebavedomie.
V prípade takýchto bolestí chrbta spôsobenými horeuvedenými civilizačnými vplyvmi naozaj dvojnásobne platí, že lekár pacienta nelieči – len mu radí, ako sa liečiť, a pacient sa lieči sám. Buďte múdri a dajte siporadiť.