Počas nedávnych horúcich dní nezaznamenali prievidzskí hasiči zvýšený počet požiarov spôsobených teplom. „Môžem spokojne konštatovať, že požiarovosť v našom okrese sa pohybuje v normále,“ tvrdí Igor Šenitko, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru Prievidza. Po minulé roky počas letných prázdnin požiarovosť stúpla. Bol to dôsledok najmä toho, že deti ostávali často samy bez dozoru rodičov, mali prístup k otvorenému ohňu, čo spôsobovalo nemalé problémy. Práve neplnoletí boli častými vinníkmi požiarov. V tomto roku je podobná situácia, ale množstvo požiarov sa výrazne nevymyká dlhodobému priemeru.
Horúčavy prírodu neohrozili
Dôsledky nedávnych vysokých teplôt sa zatiaľ neprejavili, ale môže sa tak ešte stať, pretože príroda je „dehydrovaná“ a akékoľvek neopatrné a nedbalé konanie ľudí môže ľahko spôsobiť rozsiahle požiare. Príkladom sú lesné požiare na Remate, ktorých príčinou bola práve nezodpovedná manipulácia s otvoreným ohňom. V takýchto prípadoch je silným spúšťacím mechanizmom okrem teploty a ľudskej nepozornosti aj vietor, ktorý oheň rýchlo rozširuje.
Aktuálna situácia
Počas prázdnin je možné hovoriť o akejsi tematickej zložke zásahovej činnosti. „V lete prebiehajú zberové práce, my máme za úlohu chrániť úrodu. V rámci zásahovej činnosti ideme tam, kde nás potrebujú. Ide o bežnú štruktúru výjazdov, vrátane výjazdov k dopravným nehodám, ku klasickým a k bytovým požiarom, technické zásahy ako napríklad otváranie bytov, odstraňovanie ropných škvŕn z ciest a podobne,“ vysvetľuje I. Šenitko. Od začiatku tohto roku Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi registruje celkovo 357 nahlásených udalostí, z toho 155 požiarov a 171 technických zásahov. Priame škody sa vyšplhali na 113 428 500 korún, uchránené hodnoty sú vo výške 61 362 500 korún. Pri požiaroch sa zranilo 58 občanov a štyria hasiči, usmrtení boli dvanásti ľudia, zachránených 208. Najčastejšie zasahovali pri požiaroch z vypaľovania trávy, pri horiacich kontajneroch, lesných porastoch, požiaroch v dopravných prostriedkoch cestnej dopravy a v bytoch. V rámci technických zásahov často asistovali pri dopravných nehodách, poskytovali technickú pomoc alebo otvárali byty.
Požiare v prírode
Požiare v prírodných oblastiach najčastejšie zapríčiňujú ľudia. Je to smutné konštatovanie, ale je to tak. Jednou z príčin je zakladanie ohňa v prírode. Podľa I. Šenitka v tomto prípade nie je nutné hľadať úmysel. Ide skôr o nedbanlivosť. Napríklad nedostatočné uhasenie ohňa po opekačke alebo odhodenie ohorku. Druhým závažným dôvodom požiarov je vypaľovanie trávy. „Občania aj napriek tomu, že ich žiadame, aby tak nekonali, naše výzvy neakceptujú a v mylnej viere, že pomáhajú prírode pri regenerácii, naďalej trávu vypaľujú. Neuvedomujú si, aké je to nebezpečné. Oheň sa môže rozšíriť k obydliam alebo lesom a spôsobiť nemalé škody. Okrem toho sme na Slovensku zaznamenali aj smrteľné úrazy či zranenia pri tejto činnosti. Každý rok robíme veľkú kampaň, ale ľudia sú nepoučiteľní,“ konštatuje riaditeľ prievidzských hasičov a dodáva: „Chcel by som ľuďom odporučiť, aby obozretnejšie manipulovali s otvoreným ohňom nielen pri zakladaní ohnísk, ale aby boli opatrní aj pri odhadzovaní nezahasených ohorkov z cigariet v prírode. Svojím zodpovedným správaním môžu chrániť predovšetkým seba, zabrániť zbytočným požiarom a predísť nákladným výjazdom hasičov.“