Expozícia prezentuje život neandertálcov pred 50 000 rokmi. Nežili vo veľkých skupinách, ale v tlupách s piatimi až dvadsiatimi ľuďmi. Aj v jaskyni vystavili jednu menšiu komunitu pri bežných činnostiach, ako opracovávanie, opekanie mäsa, výroba kamenných pracovných nástrojov, zbraní. Naznačené sú aj činnosti a hry detí a žien. Atmosféru dolaďujú vystavené nože, bodáky, primitívne nástroje, mamutie kožušiny, či výklenok, ktorý približuje náboženské vyznanie obyvateľov jaskyne. Expozícia je určená pre verejnosť, hlavnou cieľovou skupinou je však mládež. Je totiž dokázané, že deťom sa v prírode s názornými pomôckami oveľa lepšie učí ako v triedach. Organizátori teda sledujú aj výchovno – vzdelávací cieľ.
Všetky jaskyne na Slovensku sú chránené, sú majetkom štátu a stará sa o ne Správa slovenských jaskýň. Do sprístupnených jaskýň ročne príde až 700 tisíc návštevníkov. Pozornosť sa postupne presúva aj na menšie jaskyne, ktoré tiež majú čo návštevníkom ponúknuť. Mnohé z nich sú veľmi významné z prírodovedného hľadiska, ale aj z hľadiska vývoja spoločnosti a osídľovania Slovenska. Kompetentní vyvíjajú snahy sprístupniť ich ako náučné lokality a oboznámiť tak ľudí s dávnou históriou Slovenska. Výnimkou nie je ani Prepoštská jaskyňa. Má dve slovenské „naj“. Je to najbohatšia jaskynná lokalita paleolitu na Slovensku a najreprezentatívnejšia jaskyňa, ktorá vznikla činnosťou konštruktívnych vodopádov v travertínoch. Je to národná prírodná pamiatka. Expozícia, ktorá sa v nej nachádza, je netradičná a organizátori dúfajú, že zvýši záujem návštevníkov o Bojnice a okolie a bude podporovať osvetu a vzdelávanie. Veria, že Prepoštská jaskyňa nájde dôstojné miesto na mape slovenských jaskýň, ako jej to prináleží z hľadiska prírodných aj archeologických hodnôt.
Práce začali úpravou a oplotením zdevastovaného areálu. Potom nasledovali montáže exponátov a iných doplnkov. Cieľom bolo prezentovať jaskyňu tak, aby sa čo najviac priblížila realite. Napomohla k tomu existencia mnohých nálezov, ktoré dokumentujú život v tej dobe. Súčasťou zrekonštruovanej lokality je aj náučný chodník a informačné tabule.
Ľudovít Gál, vedúci oddelenia starostlivosti o jaskyne Správy slovenských jaskýň v Liptovskom Mikuláši sa neobáva, že by bolo okolie jaskyne znovu znečistené a zničené: „Proti vandalom sa bránime tým, že sme areál oplotili a je tu aj správca, ktorý sa o jaskyňu a jej ochranu bude starať. Oslovili sme aj mestskú políciu, aby prispela k ochrane jaskyne.“ Správcom je súkromná osoba a Ľ. Gál vyjadril úprimné sklamanie z toho, že ani zámok, mesto, ani kultúrne stredisko neprejavili záujem o správu jaskyne.
Stála expozícia je od minulého týždňa prístupná všetkým návštevníkom, ktorí chcú spoznať prastarú minulosť hornej Nitry.