om v ohrození. Súčasťou každej konferencie bola výmena dobrých príkladov spolupráce a diskusia o regionálnej koncepcii sociálnoprávnej ochrany a pomoci rodine. Konferenciu v Trenčíne organizovala prievidzská pobočka Spoločnosti priateľov detí z detských domovov (SPDDD) Úsmev ako dar.
„Aby každé dieťa malo rodinu...“ je viac ako len heslo spoločnosti Úsmev ako dar. Vedecké výskumy potvrdzujú, že rodina je najlepším prostredím pre výchovu dieťaťa. Ak prestane fungovať a byť pre dieťa bezpečným miestom pre život, je potrebné aktivizovať všetkých, ktorí jej dokážu pomôcť. „Pôsobíme na celom poli pomoci rodine a dieťaťu,“ hovorí predsedníčka regionálnej pobočky Úsmev ako dar Jana Kocanová a pokračuje: „Ak napriek prevencii vznikne v rodine kríza, snažíme sa jej pomôcť terénnou prácou a využitím prirodzených rodinných väzieb. V prípade, že problémy pretrvávajú a vytvárajú nebezpečie pre dieťa, v spolupráci s úradmi sa snažíme zabezpečiť náhradnú rodinu. Keďže to nie je vždy možné, je potrebné pokračovať aj v transformácii ústavnej starostlivosti, aby sa čo najviac približovala rodine.“
Mnohé rodiny si samé nevedia vyriešiť problémy, do ktorých sa dostali a ich zlá situácia sa prehlbuje. Pomoc môžu poskytnúť organizácie zaoberajúce sa terénnou sociálnou prácou, pomocnú ruku môžu podať pri vytváraní pracovných návykov niektorého z rodičov, či riešení bytového problému. Takáto pomoc „zvonku“ je dobrá. J. Kocanová však pripomína aj silu zdrojov, ktoré prináša širšie príbuzenstvo a rodinný známi: „Starí rodičia a príbuzní patria medzi najčastejšie osoby, ktorým sú deti zverené do náhradnej starostlivosti. Táto forma je zvlášť výhodná, pretože deti nie sú vykorenené zo svojej rodiny a kultúry. Dôležitými pomocníkmi rodiny sú však aj úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, obec, škola, lekár, mimovládne organizácie, detské domovy, či farnosti a komunitné centrá. Každý z týchto subjektov vynakladá úsilie na pomoc dieťaťu a rodine. Vzájomná spolupráca však znamená vyššiu účinnosť pomoci.“
Spoločnosť Úsmev ako dar sa aj prostredníctvom konferencií Mosty k rodine snažila iniciovať vznik tzv. komisií pre práva dieťaťa a rodiny, ktoré by pomoc spomínaných subjektov koordinovali. „Či sa nám tento zámer podarí zrealizovať v praxi, ukáže až čas,“ dodala J. Kocanová.