Na medzinárodnom festivale mažoretkového športu sa predstavilo viac ako sto mažoretiek z Českej republiky, Poľska a Slovenska, ako aj Sbandieratori, skupina mestských zástavníkov, trubačov a bubeníkov z talianskeho mesta Amília. Mažoretky sprevádzal dychový orchester Marinici z Chorvátska a spojený dychový orchester Maguranka z Kanianky. Spomínané defilé ladnosti, mladosti, krásy sa na Slovensku uskutočnilo po prvý raz. „Doteraz sme festivaly v mažoretkového športu videli len v zahraničí, aj sme sa na nich s našimi dievčatami zúčastňovali a zúčastňujeme. Rozhodli sme sa, že niečo podobné zorganizujeme aj u nás, že pod Bojnickým zámkom sa stretnú mažoretky, ktoré sú najlepšie vo svojich krajinách. Ukážeme tak, že mažoretky nie sú len dievčatá, ktoré pochodujú, ale že za tým je veľa driny, umenie zvládnuť techniku práce s paličkou,“ informuje Katarína Sokolová, jedna z vedúcich tanečnej skupiny Trend pri Centre voľného času v Prievidzi. Po promenádnych vystúpeniach sa uskutočnili exibičné, mažoretky sa predstavili v pódiových skladbách.
Prezident Asociácie mažoretkového športu na Slovensku Róbert Géczy na margo tohto netradičného no určite atraktívneho podujatia povedal: „Podobne komponovaný festival zatiaľ nemá na Slovensku z hľadiska rôznorodosti účastníkov obdobu. S niečím podobným, samozrejme vo väčšom rozsahu, sa môžeme stretnúť v lete v prímorských mestách. Pestrosť náčinia, veková rozdielnosť, štýl a výber hudby bolo veľmi ťažko porovnávať medzi sebou, preto porota neudeľovala body a ani neurčovala poradie účastníkov festivalu. Netradičné, efektné a divácky veľmi pútavé bolo vystúpenie talianskych zástavníkov, doplnené emotívnym bubnovaním. Žonglovanie a choreografia so zástavami sú špecifickými prvkami reprezentantov tejto krajiny. Špičkové mažoretkové skupiny z Ostravy boli ocenené za výborne zvládnuté choreografie, eleganciu, pohybovú a paličkovú techniku. Prievidzská skupina Trend zase za najlepšiu prezentáciu klasického mažoretkového tanca a kostýmov. Poľské kadetky zaujali porotu zvládnutím náročnej formácie a choreografie pri úvodnom defilé. Dychové orchestre, ktoré na podobných festivaloch sprevádzajú mažoretkové skupiny, ale účinkujú aj samostatne, splnili svoju úlohu na výbornú. Treba oceniť najmä záujem mládeže o tento druh hudby.“
Najväčšou atrakciou spomínaného festivalu bola skutočne skupina zástavníkov, trubačov a bubeníkov z talianskeho mesta Amília. Kombinácia vrhania zástav, geometrické figurálne kompozície, harmónia medzi zástavníkmi a hudobníkmi prinášala divákov do vytrženia. Budeme mať v regióne okrem mažoretiek z trendu aj podobných zástavníkov? Opýtali sme sa Kataríny Sokolovej. „Skúsime to.“ Samozrejme, ak bude dostatočný záujem v radoch mladých mužov. Kto však videl vystúpenie talianskych majstrov, si môže len priať, aby sa to sestrám Sokolovým podarilo. Prievidzské mažoretky pod ich vedením dosahujú vynikajúce výsledky na súťažiach a festivaloch doma i v zahraničí. S rovnakým nadšením a entuziazmom sa určite „vrhnú“ aj do práce so zástavníkmi. Len aby sa prihlásilo dostatok chlapcov a mladých mužov, ktorí sa chcú naučiť žonglovať s nezvyčajným predmetom – so zástavou.