li, darilo sa dedine, i ľuďom, čo v nej žili. Doba sa zmenila, no niečo je nemenné. Na čele obce stále stojí starosta, v kostole omše slúži kňaz a deti v škole vzdeláva učiteľ. Aké je však ich dnešné postavenie? Dokážu spolupracovať?
Odpovede na tieto otázky sme hľadali počas Kanianskych dní v najväčšej obci okresu Prievidza. Stretli sme sa na nich totiž nielen so starostom Emilom Mendelom, ale aj s riaditeľom základnej školy Antonom Smatanom a správcom miestnej farnosti Marekom Martinkovičom. Každý z nich istým spôsobom participoval na celoobecných oslavách.
Starosta
Emil Mendel zasadol do starostovského kresla po vlaňajších decembrových voľbách už po tretí raz za sebou. „Je to pre mňa dôkaz, že ľudia mi dôverujú. Zároveň je to však obrovský záväzok nesklamať ich. Chápem funkciu starostu ako poslanie slúžiť občanom. No nielen Kaniančanom, ale aj návštevníkom našej obce chcem neustále dokazovať, ako sa Kanianka rozvíja a žije čulým kultúrno – spoločensko – športovým životom.“
Dôkazom boli aj tohtoročné Kanianske dni, ktoré sa konali už po štrnásty raz. Opäť počas nich nechýbali rôzne športové zápolenia, množstvo kultúrnych vystúpení, či svätá omša. „Myslím, že Kanianske dni sa opäť vydarili. Napríklad na zapálení vatry pri priehrade bolo toľko ľudí, ako nikdy doteraz. Verím, že sme ukázali všetkým návštevníkom, že sme priateľskí a úctiví. Už tradične nechýbali na našich oslavách ani hostia zo zahraničia,. Tentoraz prišli z Poľska a Čiech,“ doplnil starosta.
Spoluprácu s farským úradom a základnou školu si E. Mendel mimoriadne pochvaľuje. „Pán farár sa stará o duchovný život veriacich, no s chuťou sa zapája aj do kultúrno-spoločenských aktivít v dedine. A to si veľmi cením. Podobne kladne hodnotím aj spoluprácu s vedením základnej školy, na čele s riaditeľom Antonom Smatanom. Nemajú to dnes ľahké, veď sa starajú o mládež, na ktorú číha množstvo nebezpečných nástrah. Uvedomujeme si, že drogy, alkohol a cigarety nie sú cudzie ani niektorým našim deťom. Nezakrývame si pred týmito problémami oči.“
Kňaz
Nad spoluprácou medzi starostom, učiteľom a farárom v obci sa zamyslel aj Marek Martinkovič, ktorý je správcom kanianskej farnosti. „Mentalita dnešnej doby vyžaduje úplne nové chápanie tejto „tripartity“. Platí však stále, že je ideálne, keď táto spolupráca funguje. A pri dobrej vôli je to aj reálne,. Nikto nemôže sólovať, ani ten kto spravuje ľudí po stránke občianskej, vzdelávacej či duchovnej. Tak ako v kolektívnom športe môže jednotlivec podať super výkon, ale ak nehrá pre kolektív, zápas je prehratý. To, čo nás má spájať je záujem o ľudí, o ich dobro, vzájomná úcta a ochota žiť pre tých, ktorí sú nám zverení. Treba definitívne zabudnúť na snahy zjednocovať sa na úrovni politickej alebo ideologickej. Tadiaľ cesta nevedie. Spolupráca nestojí ani na ´uniformite v názoroch´a falošnom podlizovaní- S radosťou môžem povedať, že sa mi s oboma, starostom i riaditeľom školy, spolupracuje vynikajúco. Vieme aj o svojich chybách a neraz sa pri výmene názorov aj zaiskrilo. Emil aj Tonko vedia, že niekedy až príliš prudko zareagujem, ale nie je mi následne cudzie povedať: prosím odpusť. A platí to aj z ich strany. Chcem im poďakovať za všetko dobré, odprosiť za nezvládnuté situácie a poprosiť, aby sme si stále viac uvedomovali, že starosta, riaditeľ školy či farár by bez ľudí boli zbytoční. Treba zabúdať byť „pánmi“, ale viac myslieť na to, že je to služba. Musíme sa neustále učiť umeniu s úctou vypočuť názor kohokoľvek a akýkoľvek. Nech nám Boh žehná.“
Učiteľ
Aké je v súčasnosti postavenie učiteľov? Túto otázku sme položili riaditeľovi ZŠ v Kanianske Antonovi Smatanovi. „Ich postavenie v dnešnej dobe je veľmi ťažké. Ani tu v Kanianke by sme zamestnanie – poslanie nerobili, keby nemali svoje školské deti v láske... Veru ťažké je dnes zarobiť si na učiteľský chleba! Komplexná štátna školská inšpekcia nás v tomto školskom roku preverila, učiteľský zbor zocelila, povzbudila, aby naša zdravá škola bez väčších problémov ešte dlho, dlho žila.“
A. Smatana si rovnako pochvaľuje spoluprácu so starostom, ktorý maximálne podporuje školu, ale aj s miestnym kňazom. Naplno sa prejavila podľa neho aj počas Kanianskych dní. Za ich vrchol považuje vystúpenie troch speváckych zborov z Poľska, Česka a samozrejme aj Kanianky reprezentovaný detským speváckym zborom Pramienok. „Galakoncert týchto hudobných telies sa uskutočnil vďaka spoločnému európskemu projektu Socrates Comenius. Obrovským zážitkom bolo vystúpenie stočlenného detského zboru a dvadsaťčlenného detského symfonického orchestra z poľského mesta Koszalin. V Kanianke šesť dní prežili poľské a české deti, pripravený mali pracovný aj rekreačný program. O rok sa spoločný galakoncert uskutoční v Ostrave,“ prezradil A. Smatana a dodal ešte jeden dôkaz výbornej spolupráce v Kanianke: „Potešilo ma, že náš kňaz Marek Martinkovič pozval zboristov na vystúpenie aj do kostola počas omše. Ich umenie aj v tomto priestore vyznelo neopakovateľne.