Minulý utorok spozorovali obyvatelia Brezian v miestnom potoku desiatky rýb hore bruchom, ktoré unášal lenivý prúd vody. Podľa rybárov ekologickú haváriu mohla spôsobiť veľmi nízka hladina vody rovnako ako fekálie.
„Ryby, ktoré tu plávajú hore bruchami sú podľa mňa mŕtve asi tri dni,“ povedal po obhliadnutí situácie Vladimír Cachovan, hospodár Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Prievidza a vysvetlil: „Sú už zapliesnené, belavé a pomaly sa začínajú rozkladať.“ Na situáciu hneď upozornili i starostu obce. Ten okamžite zvolal miestnych rybárov a aktivačných pracovníkov, ktorí pomocou sitiek ryby povyberali. Išlo o hrúze a slíže. Podľa Vladimíra Cachovana situáciu mohol spôsobiť malý prietok vody. „Veď skoro ani netečie,“ vysvetľoval: „Teraz sú všetky vody nízke, lebo je pomerne sucho. Na takých malých vodách sa to dá čakať. Kanalizácia sa tiež v mnohých prípadoch odvádza do potoka a podľa znakov sa mohli ryby otráviť i fekáliami. Ďalšou príčinou môžu byť riasy. Potrebujú veľa kyslíka, voda je príliš malá a rybám teda nezostáva dostatok kyslíka na dýchanie. Keď riasa nemá dostatok kyslíka, farbí sa na hnedo. Jedno s druhým a katastrofa je na svete,“ dodal. Tiež nás informoval, že podľa skúseností v utorok situácia vrcholila a nastala samočistiaca schopnosť toku. Voda sa teda postupne vyčistí sama. Podľa rybárov by sa podobnej situácii dalo predísť, keby povodie sledovalo aj malé toky. Pri nízkej hladine by mohli z priehrady odpúšťať viac vody. „Len musíme vziať zasa do úvahy, že aj v priehrade je teraz vody málo. Tam nasádzame ryby a potom by teda bol nedostatok kyslíka tam. Nasadili sme tam kapry, zubáče, pstruhy, čo by teda pravdepodobne spôsobilo väčšie škody,“ vysvetlil.
Ako nás starosta obce Nedožery – Brezany Martin Mokrý informoval, na druhý deň komisia zložená z inšpektora životného prostredia – oddelenia inšpekcie ochrany vôd, Obvodného úradu životného prostredia, Povodia Váhu a miestnej organizácie rybárskeho zväzu. Lokalizovali rozsah a znaky poškodenia. Presnú príčinu ani pôvodcu už ale nezistili. Skonštatovali, tak ako rybári, že úhyn mohol spôsobiť nedostatok kyslíka vo vode. Starosta tiež pripúšťa možnú prítomnosť fekálií. Hoci občania majú mať žumpy, pravdepodobne niekto odvádza odpad i do zmieneného toku. Ideálne by podľa neho bolo vybudovať novú splaškovú kanalizáciu, no na to by obec potrebovala asi 11 miliónov korún. V súvislosti s prípadom starosta podal na políciu podnet na stíhanie neznámeho páchateľa.