„Z Novák je to pomerne ďaleko, no Šomošku si naši gymnazisti vybrali schválne. Ich rodičia by sa vraj kvôli zaneprázdnenosti a pracovným povinnostiam na takú dlhú cestu s nimi nevydali. My sme im to však umožnili,“ hovorí zástupca riaditeľky školy Roman Steinhűbl.
Hrad dal postaviť rod Kočičovcov na začiatku 14. storočia. Počas vlády Tomáša Széczényiho, ktorý dostal Šomošku do daru, sa stal centrom spoločenského života. V roku 1461 Széczényiovci vymreli po meči. Novými vlastníkmi sa stali príslušníci rodu Lošonciovcov. Šomoška sa však dostala na určitý čas aj pod nadvládu Turkov. Neskôr ju získali Forgáčovci, dokonca mal byť hrad aj zbúraný, no nestalo sa tak. Zasiahla však vyššia moc. V roku 1826 do hradu udrel blesk, ktorý spôsobil požiar. Majitelia preto dali zbúrať aj zachované priestory. Hrad sa nachádza v Národnej prírodnej rezervácii Šomoška, v chránenej oblasti Cerová a je postavený na vrchole vyhasnutej sopky. O zachovanie hradu sa postaral štát. Rekonštrukčné práce sa začali ešte v roku 1972, ukončené boli o 28 rokov neskôr.
Kvintánka Karin, ktorú zaujala skôr činnosť prírody ako samotná Šomoška prezradila: „Páčil sa mi najmä čadičový výlev, ktorý sme na výlete mohli vidieť. Ťažko uveriť tomu, že ho vytvorila príroda a nie človek.“ R. Steinhűbla záujem o túto pamiatku potešil. „Oceňujem, že žiaci nie sú aktívni len počas vyučovania, ale chcú sa vzdelávať i vo svojom voľnom čase, veď exkurzia sa neuskutočnila v pracovný deň. Výlet ich obohatil, pričom využijú aj medzipredmetové vzťahy dejepis – informatika. O Šomoške totiž pripravia počítačový projekt pre iných študentov.“