rne krátkom úseku niekoľko miest, ktoré vypúšťajú do rieky organické nečistoty z čistiarní odpadových vôd.
Na znečistení sa však najviac podpísala havária v ENO Zemianske Kostoľany v roku 1965, keď z pretrhnutej hrádze vytiekol popolčekový odpad do rieky. Rozbory vody stále, aj po viac ako štyridsiatich rokoch, vykazujú menšie množstvo arzénu, kobaltu, niklu a ortuti. Ako uviedla pre SITU Zlata Valterová z Krajského úradu životného prostredia v Nitre, ďalšia havária sa stala zhruba pred desiatimi rokmi c NCHZ Nováky, keď do rieky vytiekol alkisulfonan sodný.
Keďže tieto slová platili o dolnom toku rieky Nitry, zaujímalo nás, ako je na tom jej horná časť. Od prameňa po Partizánske. Jana Hurajová z krajského úradu životného prostredia informovala: „Netrúfam si porovnávať tok Nitra s ostatnými riekami v Európe, nakoľko údaje o kvalite vody v nich alebo porovnanie nemáme k dispozícii. Kvalitu povrchových vôd na Slovensku, podľa schválených programov monitorovania, hodnotí Slovenský hydrometeorologický ústav Bratislava. Náš úrad má k dispozícii len údaje, uvedené v publikácii Kvalita povrchových vôd na Slovensku v rokoch 2004 a 2005. V Trenčianskom kraji sú na rieke Nitre tri monitorované profily – nad obcou Kľačno, v Opatovciach nad Nitrou a Chalmovej. Monutorujú sa tiež prítoky Handlovka a Nitrica. Čistiareň odpadových vôd v Prievidzi dodržiava vydané povolenie na vypúšťanie odpadových vôd a je pred rozsiahlou rekonštrukciou. Mala by byť zrealizovaná do roku 2010 a podľa projektu by malo byť na ňu napojených dvadsať obcí okresu.“
Hodnotí sa osem ukazovateľov: kyslíkový režim, základné fyzikálno-chemické ukazovatele, nutrienty, bilogické a mikrobiolobické ukazovatele, mikopolutanty, toxicita, rádioaktivita. Podľa každého z týchto ukazovateľov sa zaraďuje tok do triedy kvality I. až V. Na území okresu Prievidza je zaradená rieka Nitra takmer vo všetkých ukazovateľoch do triedy I. až V, okrem časti pod prameňom, kde je situácia lepšia. V publikácii, o ktorej nás informovala Jana Hurajová sa okrem iného uvádza: „Rieku Nitru, vrátane sledovaných prítokov, môžeme naďalej hodnotiť ako silne až veľmi silne znečistený tok kvôli antropogénnej činnosti vyvíjanej v tejto oblasti. Výsledná trieda kvality na prvom odberovom mieste nad Kľačnom je III. Ostatné odberové miesta naďalej vykazujú piaty stupeň kvality. V hornom úseku povodia Nitry sú hlavnými znečisťovateľmi bane, NCHZ, ENO Z. Kostoľany, Vulkan Partizánske, prevádzka Bošany, k veľkým zdrojom znečisťovania patria aj čistiarne odpadových vôd v Prievidzi, Novákoch, Partizánskom, Topoľčanoch, Nitre a Nových Zámkoch, ale aj difúzne zdroje znečistenia vzhľadom na poľnohospodársku činnosť v povodí.“
Aj keď sme nezískali jednoznačnú odpoveď na otázku, či je skutočne rieka Nitra najznečistenejším vodným tokom v Európe, veľa dôvodov na optimizmus nie je. K optimálnemu stavu a znečisteniu má ďaleko. I keď sa v posledných rokov jej kvalita rapídne nezhoršila, v niektorých ukazovateľoch sú výsledky dokonca lepšie, zaslúži si viac pozornosti a ohľaduplnosti. Veď azda netreba ani vravieť, čo voda pre náš život znamená.
Autor: vká