Spoločnosť pre predškolskú výchovu v SR si za miesto svojho 13. snemu vybrala Prievidzu. Do tunajšieho domu kultúry, ale aj do viacerých škôlok, prišli učiteľky zo všetkých kútov Slovenska. Pozdravil ich aj Minister školstva SR Ján Mikolaj. Svojou účasťou chcel potvrdiť, že jeho rezort venuje predškolskej výchove mimoriadnu pozornosť. Dôkazom je podľa neho aj v marci schválená koncepcia predškolskej výchovy, ktorá by mala byť dobrovoľná, bezplatná a motivačná.
Štatutárka Spoločnosti pre predškolskú výchovu Eva Gašparová pre MY Hornonitrianske noviny v tejto súvislosti povedala: „Problémov, s ktorými sa pri našej práci stretávame, je mnoho. No aktuálnou je v súčasnosti otázka zaradenia predškolskej výchovy do pripravovaného Školského zákona. Naša spoločnosť preto aktívne zasahuje do všetkých procesov, ktoré k tomu prispievajú.“
Súčasťou prievidzského stretnutia učiteliek materských škôl bol aj seminár venovaný pedagogickej tvorivosti. V priestoroch viacerých škôlok na území okresného mesta sa preto konali praktické tvorivé dielne na najrozličnejšie témy. „Nevyberáme ich náhodne, ale reagujeme na požiadavky učiteliek. Už od začiatku kalendárneho roku zhromažďujeme ich pripomienky a snažíme sa na najžiadanejšie témy zabezpečiť lektorov. Nová problematiky, ktorá sa objavila v poslednom období je napríklad čitateľská gramotnosť detí v predškolskom veku. Na tému existuje veľmi málo odbornej literatúry, no máme medzi nami skúsenú učiteľku, ktorá sa venuje tomuto problému už dlhšie. Má o ňom mnoho poznatkov, aj konkrétne výsledky. Preto sme ju pozvali do Prievidze, aby o čitateľskej gramotnosti detí hovorila s ďalšími učiteľkami a pomohla im,“ priblížila zmysel a náplň tvorivých dielní E. Gašparová. Vyzdvihla tiež výbornú organizáciu snemu a ďalších sprievodných podujatí v Prievidzi.
Spoločnosť pre predškolskú výchovu vznikla ešte v roku 1993. Bola reakciou na rušenie škôlok, ku ktorému dochádzalo nielen kvôli klesajúcej populácii ale aj z ekonomických dôvodov. Spoločnosť je nezisková, nezávislá stavovská organizácia, ktorá združuje učiteľky materských škôl. Jej cieľom je ochrana záujmov a práv nielen detí predškolského veku, ale aj samotných pedagogických pracovníkov,“ zdôrazňuje E. Gašparová. Snemy spoločnosti sa podľa stanov konajú každý rok. Kým pri vzniku spoločnosti v roku 1993 v Martine bolo asi 280 učiteliek, v súčasnosti má už približne 1500 členov z takmer tridsiatich regiónov Slovenska.