od roku 2005 aj Ľuboš Beňo. Keďže vyšší územný celok je zriaďovateľom stredných škôl, porozprávali sme sa s ním práve o nich. Čomu sa tieto vzdelávacie inštitúcie na hornej Nitre nevyhnú v ďalšom období?
„V oblasti školstva sa dlhodobo prejavuje nespokojnosť predovšetkým učiteľov, ale aj rodičov a žiakov. Ich počty klesajú, znižuje sa počet tried, prepúšťajú učitelia, čoraz menej je učebných odborov. Dôsledkom spomínaných trendov je postupné zlučovanie stredných škôl a učilíšť. Bohužiaľ, pre nedostatok finančných prostriedkov nie je iná cesta. Školy často sídlia v budovách, ktoré si vyžadujú vysoké prevádzkové náklady. Staré drevené okná, nezateplené múry, zatekajúce strechy. To všetko by si vyžadovalo miliónové náklady, ktoré nemá ani Trenčiansky samosprávny kraj ani samotné školy. Všetky samosprávne kraje sa preto vydali cestou zlučovania a združovania škôl,“ uviedol Ľuboš Beňo. Pri zlučovaní škôl sa spájali školy s rovnakým a podobným učebným programom, pri združovaní je snaha zachovať ich právnu subjektivitu. Poslanec Ľ. Beňo vysvetľuje: „Najčastejšie v najväčšej, alebo najmodernejšej z nich sa vyčlení časť priestorov pre inú školu a učilištia, ktorých právna subjektivita ostane zachovaná. Spojí sa však ich prevádzková časť. Ušetria sa tak náklady. V jednom komplexe tak môžu byť stredné školy a odborné učilištia s úplne rozdielnym zameraním. V žilinskom VÚC takýmto spôsobom napríklad od septembra vznikne šestnásť združených stredných škôl. Rovnaký trend je aj v našom kraji. K združovaniu alebo zlučovaniu dôjde v Handlovej, Prievidzi i v Novákoch. Osobne som za zachovanie právnej subjektivity všetkých škôl, ktoré majú dostatočný počet žiakov, ale prikláňam sa k ich združovaniu. Nesúhlasím, aby sa zrušili gymnáziá v Novákoch, či Handlovej, ale v záujme prežitia by sa mali podľa mňa pridružiť a využiť priestory iných škôl v mestách. Na pamäti je potrebné mať dlhodobý aspekt. Zachrániť školu na rok a potom sa nemať ku komu pridružiť a riskovať zrušenie, je krátkozraké riešenie. Do 1. septembra musia poslanci VÚC na zasadnutí rozhodnúť o zlučovaní a združovaní škôl v Trenčianskom kraji. Ešte predtým však poslanci Prievidzského okresu chcú navštíviť dotknuté školy a prediskutovať toto otázku s ich zamestnancami a školskými radami. I ja by som s pedagógmi o tejto problematike chcel diskutovať. Privítam, keby otvorene a hoci aj anonymne prejavili svoj názor. Proces združovania alebo zlučovania škôl by sa mal udiať s rešpektovaním pripomienok a námietok ľudí z praxe, než by o všetkom mal rozhodovať zriaďovateľ.“
K tejto problematike poslanec Ľuboš Beňo ešte dodal, že odborné učilištia by sa mali preorientovať na také odbory, ktoré sú na trhu práce žiadané.