h vôd v Prievidzi. Jeho realizácia si vyžiada takmer päť miliárd korún, celý bude financovaný z kohéznych fondov Európskej únie prostredníctvom Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Finančný podiel obcí by mal hradiť štát.
Nosnou témou stretnutia Jaroslava Izáka, ministra životného prostredia s primátormi miest a starostami obcí hornej Nitry bolo budovanie kanalizácie a čistiarní odpadových vôd na hornej Nitre, ako aj možnosti čerpania finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie na riešenie problémov samospráv v oblasti životného prostredia pre roky 2007 až 2013. „Zrealizovanie projektu Prievidzsko, v rámci ktorého sa vybuduje kanalizácia v 22 obciach regiónu a zrekonštruuje čistiareň odpadových vôd v Prievidzi, by sa mala podstatne zlepšiť kvalita životného prostredia na hornej Nitre, najmä však čistota vôd. Je nám ľúto, že naše ministerstvo v druhej fáze referenčného rámca máme na splnenie záväzkov vyplývajúcich z predvstupových rokovaní s EÚ k dispozícii len 1,8 miliárd, potrebovali by sme však 6 miliárd korún. Verím, že sa to postupne zlepší a štát bude dávať na skvalitnenie životného prostredia väčší balík finančných zdrojov. Spolu s Poliakmi sme na konci rebríčka.“ Minister Izák informoval starostov a primátorov, že v snahe zvýšiť úspešnosť v podávaní projektov posilňuje jeho rezort desať regionálnych stredísk poradenskej služby. Je medzi nimi aj Prievidza, poradcovia budú poskytovať svoje služby v Agentúrach životného prostredia.
Na stretnutí sa zúčastnil aj Michal Sýkora, predseda Združenia miest a obcí Slovenska. Povedal, že ZMOS bude žiadať, aby sa pravidlá prideľovania prostriedkov z EÚ nemenili a neupravovali počas hry. V minulosti bolo práve z tohto dôvodu mnoho projektov neúspešných. „Sú to stratené peniaze. Aj posudzovatelia by mali mať stanovený časový limit dokedy projekty vyhodnotia, čo by pomohlo i k ich urýchlenej realizácii,“ uviedol. Predseda Združenia miest a obcí hornej Nitry Ján Bodnár na margo stretnutia dodal: „Prípravná fáza projektu Prievidzsko začala vlani. V tomto roku pokračuje jeho projektová príprava a aktivity súvisiace s územným rozhodnutím. Myslíme však aj na tie obce, ktoré z geografického hľadiska vyžadujú individuálne riešenie budovania kanalizácie, ako i tie, ktoré majú menej ako dvetisíc obyvateľov. Musíme im pomôcť. Gestorom riešenia týchto problémov by mala byť Stredoslovenská vodárenská spoločnosť, ktorej akcionármi sú aj hornonitrianske mestá a obce.“
Autor: vká