Žiadny výsledok vyšetrovania, žiadne odškodnenie nikoho zo zainteresovaných nezbavia povinnosti myslieť dopredu, na prevenciu. Poučenia z tragédie budú v mnohých rovinách, jedno však treba hľadať aj v rovine zdravotníckej.
Sedemnásť minút po havárii riaditeľ bojnickej nemocnice doktor Ladislav Gerlich aktivoval traumatologický plán. Hovorí: „Takáto krízová situácia s potrebou mobilizovať rezervy nemocnice, teda aktivovať traumatologický plán, sa za 25 rokov, čo tu robím, vyskytla druhý raz. Prvýkrát to bolo asi pred osemnástimi rokmi, keď sa v Šútovciach prevrátil autobus plný ľudí. Pri havárii skonal jeden človek, asi tridsať bolo ranených. Druhý raz teraz pri výbuchu v VOP Nováky. Postavili sme tri kompletné operačné tímy chirurgov, anesteziológov a sálového personálu, posilnili diagnostický komplement. Pri tomto nasadení sme boli schopní zvládnuť i trojnásobnú záťaž, než akú nakoniec havária predstavovala. Takže ošetrovanie, hospitalizácie i operačné výkony v nasledujúcich minútach a hodinách prebiehali, tak ako mali – plynulo a profesionálne. Mimoriadnu situáciu nemocnica zvládla bez problémov, nedostatkov či zlyhaní. Na prístup a výkony našich pracovníkov sme hrdí.“
Riaditeľ Ladislav Gerlich spomenul, že minister zdravotníctva Ivan Valentovič navštívil po výbuchu nemocnicu, bola to však účelová návšteva. Prisľúbil ale, že v krátkom čase príde do bojnickej nemocnice opäť a bude sa venovať problémom existencie, prevádzky a budúcej vízie tohto zdravotníckeho zariadenia.
Na hornej Nitre je nahromadených množstvo priemyselných rizík. O to viac udivuje prístup zodpovedných štátnych a regionálnych orgánov k potrebám rozhodujúceho regionálneho ústavného zdravotníckeho zariadenie. Ide predovšetkým o nezohľadňovanie potrebných kapitálových a prevádzkových nákladov a zastavenú rekonštrukciu monobloku nemocnice s prístavbou operačných sál. Rekonštrukcia, ktorú naprojektoval, schválil a financoval štát stála doposiaľ 140 miliónov korún. Na dokončenie, žiaľ, nemá oň záujem ani rezort ani zriaďovateľ, je potrebných ešte 250 miliónov korún. „Personálne sa snažíme udržať v nemocnici odborný fundament, máme snahu aj o rozvoj, no sme limitovaní priestorovým provizóriom, súvisiacim s rekonštrukciou. Problémy máme aj s prístrojovým vybavením, naše príjmy na kapitálové a prevádzkové náklady sú v porovnaní s podobne veľkými nemocnicami v zriaďovateľskej pôsobnosti štátu nepochopiteľne nižšie.“
Bojnickí zdravotníci sa ukázali ako profesionáli, teraz je rad na politikoch. Či minister I. Valentovič navštívi nemocnicu a spolu s jej vedením nájde spôsob, ako jej pomôcť, ukáže čas.